Неизвестно за известните: Приказка за тримата братя, есперанто и изядения капитан Кук

Неизвестно за известните: Приказка за тримата братя, есперанто и изядения капитан Кук

Неизвестно за известните: Приказка за тримата братя, есперанто и изядения капитан Кук

Годината е 1917-а, а мястото  - малкият швейцарски град Ленгнау. Трима братя - потомствени часовникари  - Фриц, Ернст и Вернер Шлуп – отварят собствена работилица в бащината си къща. Тя е съвсем скромна и получава едва няколко поръчки на седмица за производство на часовникови механизми. Дълго време семейство Шлуп работи по схемата без да гони големи пари и печалби и изработва не повече от дузина модели месечно.

Но скоро, благодарение на отдадеността към работата си и прословутата швейцарска скрупольозност, братята построяват фабрика за часовници недалеч от къщата си и я наричат Schlup & Co. По същото време успяват да подпишат и договор за доставка на своите часовникови механизми в САЩ.

До края на Втората световна война фабриката става една от най-големият производител на механизми за часовници и името се превръща в синоним за швейцарско качество. Семейство Шлуп решава да създаде своя собствена марка часовници и я нарича Rado. На есперанто това означава „колело“. През 1957 г. на швейцарския пазар се появява първата колекция часовници, наречена Rado Green Horse. Часовниците от марката са водонепропускливи до дълбочина 120 метра. През следващите 5 години марката активно завладява пазарите на Южна Америка и Далечния изток.

САПФИРЕНА ЕРА И ГМУРКАНЕ

Истинският успех за Rado идва през 1962 г., когато компанията представи Rado DiaStar. Това е първият часовник в света, в който вместо стъкло се използва тежък синтетичен сапфир. Истинска иновация за времето си! Корпусът на часовника е изработен от стомана с висока якост. Футуристичният дизайн също впечатлява. Часовникът се превръща в бестселър.

60-те години на миналия век са белязани от популярността на гмуркането. По тази причина много прочути марки, включително Omega, Rolex, Oris, Blancpain и Seiko, се състезават яростно помежду си, като представят иновативни дизайни и технологии с надеждата да завладеят поредния пазарен сегмент. Rado решават да продължат и през 1962 г. пускат 37-милиметровия подводен механизъм Captain Cook. Той носи името на прославения британски мореплавател от XVIII век капитан Джеймс Кук, който намира смъртта си, изяден от местното население по островите на Френска Полинезия в Южния Пасифик.

Въпросния хитов часовник е с проста настройка на часовете, функция за дата и водоустойчивост до 220 метра дълбочина. Въпреки че Captain Cook е позициониран като часовник за любители на гмуркането, той намира почитатели сред лекари, инженери, спортисти, ветроходци и шофьори на състезателни автомобили. Отличителна черта на този модел е въртящата се котва, която показва кога е необходимо часовникът да бъде навит. Впоследствие котвата се превъръща в логото на Rado. Производството на Captain Cook е спряно през 1968 г. след като от модела са произведени хиляди екземпляри.

През 1975 г. марката представя серията Elegance. Нейните модели имат квадратна и триизмерна осмоъгълна форма. По технически характеристики и дизайн тези часовници изпреварват своето време.

Няколко години по-късно, в чест на пускането на пътническия свръхзвуков самолет „Конкорд“ и персоналния компютър, Rado разработват колекцията Glissiere. Тя привлича вниманието с квадратната форма на корпуса със скосени краища. Часовете са отбелязани със сапфирени кристали на черен фон на циферблата.

СИЛАТА НА КЕРАМИКАТА

Началото на 80-те години е белязано от факта, че Rado са признати като производител на часовници, изработени от най-издръжливите материали. Марката успява да зарадва поклонниците си със серията Rado Anatom през 1982 г., Нейните модели сякаш се сливат с ръката на потребителя, благодарение на извитата форма в съответствие с китката. Това прави носенето на часовниците особено удобно. В този случай, при модела, майсторите на марката са използвали сапфирено стъкло със специална цилиндричн форма и това също се превръща в голяма иновация в часовникарствоо.

На следващата година Rado стават член на сформираната тогава SMH Group. Сега структурата се нарича The Swatch Group of Companies of Switzerland и е най-големият конгломерат на производители на часовници в света.

Снимка: Shutterstock

Серията часовници Rado DiaStar Integral,  напълно покрити от сапфирено стъкло и гривна от високотехнологична керамика, се появат на пазара през 1986 г. Компанията и в бъдеще ще продължи да използва керамиката при създаването на своите емблематичи часовници Rado Ceramica. През същата година Rado се присъединяват към групата SMH, а през 1988 г. и към Swatch Group.

От XXI век Rado поставя началото на нова ера в развитието на часовниците. През 2002 г. тя представя Rado V10K, изработен от високотехнологичен диамант със свръхиздръжливост. Те са включени в Книгата на рекордите на Гинес като най-издръжливите часовници в света. През същата година се появява колекцията True Thinline. Дебелиата на корпуса на тези часовници е само 4,9 мм.

В края на 2004 г. компанията се завръща към оригиналния  Rado под работно заглавие Original и получава възторжената реакция на публиката на Baselworld 2005. А Original, като римейк, връща към живот и марката DiaStar от 1962 г. И през 2011 г. физиците и инженерите на марката разработват нов материал – Ceramos. Той се отличава с металически блясък и твърдостта на високотехнологичната керамика.

През 2021 г. Radoо представят колекция от часовници True Thinline Les Couleurs, състояща се от девет модела ярки цветове, а също така преиздават и своя култов часовник Captain Cook, но изработен от високотехнологична керамика, за да бъде адаптирана колекцията към нуждите на клиентите през XXI век.

ПАТЕНТИ И ТЕХНОЛОГИИ

Марката има повече от 30 патента, които са признати постижения в областта на създаването на нови материали за корпуси на часовници. Различни прахове, смесени със свързващи агенти и добавки за получаване на желаните цветове се пресоват във форми за производство на часовникови корпуси, които след това се изпичат и се полират с диамантен прах. Rado продължава да чупи рекорди по издръжливост на своите корпуси.

Необичайни материали, които притежават нестандартни свойтва и характеристики, остават запазена марка за моделите на Rado и те имат своето почетно място в часовникарската йерархия. В наше време марката е известна както в определени професионали, така и в спортни среди. Отделно си струва да споменем технологията за използване на керамика при производството на Rado. Компанията ги използвала и продължава да ги използва в много от моделите си с традициоен външен вид.

Снимка: Shuttestock

Сред тях е DiaMaster, стилен ръчен часовник с кръгъл корпус и тясна гривна. Те се различават по отношение на плазмената обработка на повърхностите. Много модели в тази колекция имат спомагателен циферблат, например DiaMaster Grande Seconde и DiaMaster Power Reserve. Първият показва секунди и има прозорец за датата, а вторият показва колко остава от 80-часов резерв на работа. Доколкото керамиката винаги започва с пластичната глина, гривните и корпусите  за часовници могат да приемат толкова много форми, че е трудно да бъдат пресметнати. Високотехнологичната плазмена керамика е подобна на конвенционалната високотехнологична керамика, като по този начин обаче намалява количеството микроскопични пори и повърхността е по-гладка, отколкото необработената керамика.

Адаптация: Стоян Сираков

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ