Неизвестно за известните: Търговецът, който даде супермаркетите на крайните квартали в САЩ

Неизвестно за известните: Търговецът, който даде супермаркетите на крайните квартали в САЩ

През март 1918 г. в семейството на фермера Томас Гибсън Уолтън и съпругата му Нан Уолтън в американския град Кингфишър, Оклахома, се ражда момче, което е кръстено Самюъл. Семейство Уолтън отглежда крави и продава мляко. Сам изпитва удоволствията на селския живот и израства като здраво и активно дете. Когато е на седем години, той за първи път опитва силите си в продажбите.

Първо продава абонаменти за списания, а по-късно започва да разнася вестници по домовете. В гимназията започва агробизнес, като отглежда зайци и гълъби за продажба. По същото време семейство Уолтън се мести в град Маршал, Мисури. Сам постъпва в гимназията и става най-добрият в класа. Момчето с лекота печели любовта на учителите си, дава големи надежди и става най-младият бойскаут в Мисури.

След като завършва гимназията, Уолтън се записва в Университета на Мисури, за да изучава икономика. Изборът му е повлиян от силния интерес към търговията на дребно. Студентските години са първият много активен етап в живота му. Сам първо става член на студентското общество, което в продължение на много години е лидер в атлетическата лига на университета. Във втори курс му е поверено да набира нови попълнения, а в предпоследната си година, Сам става член на управителния съвет на студентското общество и президент на старшия курс.

След дипломирането си е поканен да работи за най-голямата компания за бързооборотни стоки - J. C. Penney., но той е там по-малко от две години. Избухва Втората световна война и Сам е призован в армията. Поради сърдечен проблем, обаче, той не е взет войник, а е изпратен да служи във фабрика за производство на барут. Именно там Уолтън се запознава с бъдещата си съпруга Хелън Робсън и двойката заживява заедно до края на живота си.  Родителите на Хелън са достатъчно състоятелни, за да дадат на младоженците заем от 20 000 долара.

ПЪРВИ МАГАЗИНИ

В сферата на търговията на дребно Сам Уолтън навлиза през 1945 г. Тогава в град Нюпорт, щата Роуд Айлънд, той отваря, по схемата франчайз, магазинът „Ben Franklin“. В него продава различни стоки за бързо хранене. В началото на бизнеса магазинът балансира на ръба на затварянето, защото доставянето на стоките и наемът поглъщат лъвският пай от печалбата. Но Сам скоро успява да намери доставчици, които предлагат по-ниски цени от тези на конкурентите му и успява да излезе напред - през първата година от работата на магазина продажбите му възлизат на 100 000 долара.

Срокът на договора за наем на помещението обаче изтича и собственикът му, виждайки успеха на Сам, решава да не го подновява. Семейство Уолтън се мести в Бентънвил, Арканзас и през 1962 г. отварят нов магазин там, който получава името Waltons Five and Dime. Сега в тази сграда се помещава музеят Walmart Stores, в който се съхраняват стоки отпреди половин век, като например голям термометър, който един клиент върнал на Уолтън, твърдейки, че „показва грешна прогноза за времето“. 

В продължение на 10 години бизнесменът открива 10 подобни малки магазина в Арканзас и Мисури. При това той не престава да се разива в сферите на мениджмънта и маркетинга. Освен това на Сам му харесва да влиза в различни магазини и супермаркети и да си записва интересни идеи.

КЪМ ПОКРАЙНИНИТЕ

Съпругата на Сам -  Хелън, в едно интервю, спомняйки си за онези времена, казва, че от една страна, той е искал да има малки магазини в покрайнините на градовете, а от друга - големи супермаркети в центъра. Но проблемът е, че да се отворят голям супермаркет в града било много трудно - земята била скъпа, а конкуренцията с големите и богати компании - жестока. Затова Уолтън решава да започне с отварянето на големи супермаркети в покрайнините на малките градове. На първо място, от тези райони не интересували едрите играчи в търговията на дребно, на второ – наемите били по-ниски и на трето – работната ръка била значително по-евтина отколкото в центровете на мегаполисите. Първата стъпка към империята е направена през юли 1962 г., когато Сам отваря първия си голям супермаркет Walmart Discount City в Роджърс. (Арканзас).

Магазинът веднага привлича вниманието на местните жители. Те не само че никога не били виждали подобно нещо, но и стоките се продавали на ниски цени. В търговския обект царяла приятелската атмосфера на малък семеен магазин. През следващите пет години Walmart вече има 24 такива магазина в Арканзас. През октомври 1969 г. Сам Уолтън регистрира Wal-Mart, Inc, а година по-късно променя името на Wal-Mart Stores Inc. и го регистрира на Нюйоркската фондова борса. Към 1975  г. веригата Walmart работи в 8 щата: Арканзас, Канзас, Луизиана, Мисури,Оклахома, Тенеси, Кентъки и Мисисипи.

Бизнесът на Уолтън през 80-те години на ХХ век продължава да се разраства бързо и към 25-годишнината на компанията през 1987 г., се състои от 1198 магазина с 200 000 служители и продажби на стойност 16 млрд. долара.  

Важен етап в историята на веригата през 1984 г., е доставката на стоки от Китай за магазините, като в някои сегменти обемът на китайските стоки достига до 40 %.   

През 1988 г., когато бизнесът изглеждаше е достигнал своя пик, Сам Уолтън взима решение да се оттегли от поста като президент. Постът е поет от Дейвид Глас, който работи в компанията от 1976 г. като вицепрезидент по финансите. Уолтън остава председател на борда на директорите на Wal-Mart Stores Inc. и участва в делата на компанията до края на живота си. Той умира през 1992 г. от множествен миелом – злокачествено заболяване на гръбначния мозък.

ВЪЗХОД И НОВОВЪВЕДЕНИЯ

Към момента на смъртта му Forbes оценява състоянието му на 57 млрд. долара. В края на 80-те години на миналия век Walmart е един от трите най-големи търговци на дребно в САЩ по брой магазини, но по размер на печалбата изпреварва своите конкуренти - Kmart и Sears. Международната експанзия на компанията започва през 1991 г., когато Walmart открива магазини в Мексико, през 1994 г. магазини се появяват в Канада, а през 1995 г. - в Аржентина и Бразилия.  През юли 1999 г. империята Walmart навлиза в Европа, като купува британската веригата магазини Asda за 10 млрд. долара. 

За първи път в списъка на Fortune 500 Wal-Mart Stores се появява през 2002 г. като най-голямата американска корпорация с приходи в размер на 219,8 млрд. долара и печалба от 6,7 млрд. долара.         

През януари 2011 г. ръководството на Walmart обявява програма за подобряване на качеството на храните в своите магазини, като постепенно намалява количеството на солта и захарта. Програмата включва и пълното елиминиране на употребата на трансмазнини. Компанията намалява също така цената на зеленчуците в магазините на веригата в кварталите, където населението е с по-ниски доходи. През първата половина на същата година компанията започна да тества Walmart To Go - нова система за доставка по домовете, която клиентите могат да поръчат от сайта на веригата.    

През 2016 г. Walmart затваря 269 магазина , като 154 от тях се намираха в градове в САЩ на разстояние до 10 км един от друг. Топ мениджърите на веригата обясняват това решение, като казват, че възнамеряват да се съсредоточат върху укрепването на суперцентрове, развитие на електронната търговия и  разширяване на услугите за доставка. И година по-късно компанията придобива Parcel  - технологична компания за доставка в същия ден. В началото на 2018 г. Walmart обявява затваряне на 63 магазина на Sam's Club и създава на тяхно място 10 центъра за електронна търговия. През февруари името Wal-Mart Stores Inc се променя на WalMart Inc. През 2019 г. компанията въвежда безплатна дотавка за поръчка над 35 долара. През септември същата година компанията взима друго решение, което не се харесва на някои клиенти - отказва да продава електронни цигари поради „регулаторни сложност и несигурност" по отношение на този продукт.

БЕЗПИЛОТНИ АВТОМОБИЛИ

През август 2020 г. американско издание Fortune съобщава, че Walmart е на първо място по приходи с показател от 523,9 млрд. долара. През март следващата година мениджмънтът на веригата заявява, че планира да инвестира 350 милиарда долара през следващите 10 години в производство на продукти в САЩ. А през април се появява информация, че Walmart са инвестирали в Cruise -  дъщерно дружество на General Motors за производство на електрически безпилотни автомобили. Размерът на инвестицията обаче не е обявен. Инвестицията в Cruise ще подпомогне операциите Walmart за разработване на екосистема за доставки, която е бърза и евтина, заявява Джон Фърнър, главен изпълнителен директор на Walmart в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Атлантическият океан се охлажда с рекордна скорост и учените не знаят защо
Потомственият демократ Робърт Кенеди-младши спря кампанията си и официално подкрепи Доналд Тръмп
Скромна католическа церемония с бивш епископ изпраща днес легендата Ален Делон
Неизвестно за известните: Търговецът, който даде супермаркетите на крайните квартали в САЩ
Baidu отчете по-бавен ръст на пътуванията с роботизирани таксита
Трите форми на глупавата обратна връзка и как да се справите с тях
На днешната дата, 24 август. Рождениците днес