А защо?.. 8 отговора на странни въпроси, които всеки си е задавал поне веднъж

А защо?.. 8 отговора на странни въпроси, които всеки си е задавал поне веднъж

1. Защо е толкова трудно да запомним сънищата си?

Както знаете, фазите на съня са няколко и една от тях е тази на т.нар. бърз сън. Условията, в които се намира мозъкът по време на тази фаза, когато и най-често сънуваме, не позволяват те да бъдат пренесани в дългосрочната памет. Важна роля тук играе и хормонът норадреналин, който е от ключово значение за паметта, но не се произвежда по време на сън. А и хипокампът — мозъчното устройство, отговарящо за паметта, е зает с решаването на други задачи по време на сън. С две думи, ние почти не запомняме сънищата си, защото по време на сън механизмът на запомняне е изключен.

2. Защо в книгите има празни страници?

Много книги често има поне една-две, а понякога и повече бели страници. Това е следствие от процеса на печатане. Страниците за книги обикновено се печатат на много големи листове, а не на отделни, специално форматирани за размера на книга. По време на печат, големите листове се режат автоматично, но понякога се получава така, че между запълнените с текст страници, при самото рязане и форматиране на коли, попадат и празни.

3. Защо хората кихат, когато погледнат към ярка светлина?

Най-често кихането е рефлекторна реакция вследствие на дразнене в лигавицата на носа. В нашия случай става дума за т.нар. светлинен рефлекс, който е резултат от „преплитане” на сигнали в мозъка. Зрителният нерв, възприемащ светлината, е разположен до т.нар. троичен нерв, отговарящ за кихането. Когато зрителният нерв изпрати по-силен електрически изпулс в мозъка, предизвикан от ярка светлина, този сигнал задейства и троичният нерв, който пък подава команда на мозъка, че носът е раздразнен.

4. Защо косата побелява?

Естественият цвят на косата се определя от пигментни клетки - меланоцити. Те произвеждат химически вещества, които придават и характерния за всеки човек цвят на косата. С напредването на възрастта, меланоцитите започват да се разрушават, откъдето намалява и пигментното вещество. Така косата придобива сив цвят. Когато тези клетки престанат напълно да функционират, косата става бяла.

5. Какво предизвиква „пеперуди в стомаха” ?

Чувството на трепетно пърхане в слънчевия сплит обикновено се появява при силни емоции – страх, превъзбуда, силно вълнение. Това усещане възниква благодарение на т.нар. стомашно-мозъчна ос. Мозъкът интерпретира силните емоции като стрес и отвръща с повишено производство на адреналин, за да ви помогне да се справите със заплахата или да избягате от нея. Адреналинът предизвиква приток на кръв, за сметка на отока й от други органи, включително истомаха, което води и до „пеперуденото усещане” .

6. Защо спиртът щипе?

Когато спиртът попадне върху рана от порязване на, той въздейства върху рецепторите в кожата, отговарящи за възприемането на горещо. Обикновено, те се активират при високи температури, но спиртът понижава прага им на чувствителност до температурата на тялото. На рецепторите им се „струва”, че тялото гори и предават сигнал за болка до главния мозък, независимо, че реално няма увреждане на кожата.

7. Защо храната не е вкусна след като си измием зъбите?

Виновни за това са разпенващите вещества, използвани в повечето пасти за зъби като лаурилсулфат натрий например. Той възпрепятства нормалната работа на вкусовите рецептори за сладко и в същото време разрушава фосфолипидите, които обикновено омекотяват усещането за горчиво. По тази причина, всичко сладко, което хапнете след почистване на зъбите няма да ви е толкова сладко, а всичко горчиво, ще е двойно по-горчиво.

8. Защо небето е синьо?

Въздухът, който изпълва земната атмосфера, е смес от молекули газ – кислород и азот. Когато слънчевата светлина, която е смес от всички основни цветове навлиза земната атмосфера, въздушните молекули поемат част от тази светлина и я излъчват отново към всички посоки. Синята светлина в слънчевия спектър е с по-къса дължина на вълната и по тази причина се разсейва по-лесно и по-бързо от останалите. На това се дължи синият цвят на небето. Този ефект също така обяснява откъде на небето се появяват и други цветове. Близо до хоризонта например, небето избледнява, защото светлината преминава през по-голямо количество въздух, разсейва се по-интензивно, смесва се с други цветове и губи синия си отенък. Източник: Lifehacker

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ