Все повече хора проверяват половинката си с детектор на лъжата
Тестът установява само действия, без чувства или емоции, припомня Novini.bg.
Макар да сме свикнали да свързваме полиграфските изследвания с разпит на престъпници и разкриване на тежки престъпления, днес все по-често хората избират детектор на лъжата за разрешаване на въпроси от ежедневието, подлагайки на тест любимия, бизнес партньорите или други близки от обкръжението.
Не може да се задават въпроси от рода "Ще ме обичаш ли винаги", "Аз ли съм човекът, който най-много си обичал/а". Причината е, че чувствата се променят, затова въпросите трябва да се съсредоточават върху проверка на определени постъпки.
На първо място се определя темата на изследването, след което се прави предварителна среща с изследваното лице и поръчителя на задачата. Обсъждат се въпросите, които трябва да са зададени коректно и разбираемо за изследвания. Желателно е, когато лицето се изследва, IQ-то му, т.е. коефициентът за интелигентност да е 70, като минимумът е 55, защото под тази норма е възможно да не осмисля правилно въпросите. При по-нисък коефициент не може да се заключи със сигурност дали лицето е искрено или не, тъй като не е ясно дали прави разлика между добро и лошо и не осъзнава последиците от действията си. Затова не е прието да се изследват малки деца, тъй като ценностната им система не е изградена.
Много разпространено като схващане е, че има обучени хора, които да прилагат контрамерки по време на полифизиографското изследване. Съвременните апарати обаче са изключително достоверни при все, че полиграфът все пак може да даде грешни резултати при няколко ситуации. Едната е, ако не бъде използван подходящия тестови формат, а другата - ако изследваното лице е психотичен тип, т.е не разбира последиците от деянията, които е извършило.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.