Денят на числото Пи

Денят на числото Пи

14-ти март е световният ден на числото Пи. Денят е избран, тъй като 3,14 представлява подредбата на месеца и деня в календара.

Числото Пи е най-популярната константа в математиката, но малцина знаят, че има хилядолетна история и милиарди цифри след десетичната запетая, разказва пред Дарик преподавателят по висша математика в Медицинския университет Христо Манев.

"За негови откриватели могат да се приемат още жителите на древна Месопотамия. Те забелязали, плетейки кошници, че за да се направи точният диаметър, материалът, който трябва да се използва, бил 3 пъти по-голям от дължината на обиколката. Те не го формулирали, естествено, по такъв начин, но практически го използвали. Това е ирационално число, не можем да намерим точната му стойност", обясни Манев.

Предполага се, че числото Пи е в основата и на строежа на знаменития Соломонов храм в Йерусалим, както и на египетските пирамиди в Гиза, в чиито пропорции е заложено числото 3,1416.

Обозначението π е използвано за пръв път от английския математик Уилям Джонсън през 1706 г. След публикуването на работата на швейцарския математик, физик и астроном Леонард Ойлер, успял да изчисли стойността на пи с точност до 153 знака след десетичната запетая, от 1736 г. насам това обозначение става официално.

Ако искаме да сме прецизни, можем да отбележим Международния ден на числото Пи точно в 01:59 часа, защото съкращението на математическата константа 3,14 продължава с цифрите 1, 5, 9.

Точната математическа стойност на Лудолфовото число и Архимедовата константа, както още е известно числото Пи, е непознаваема дори за съвременните компютри. Досега са изчислени милиарди цифри след запетайката, но не и абсолютната му стойност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ