Дишане в течности? Възможно е

Дишане в течности? Възможно е

Дишане в течности? Възможно е

Хора, които дишат не въздух, а течности? Това звучи като сценарий от научнофантастичен филм, но всъщност е възможно. Проучвания показаха, че ако в течността има достатъчно кислород, който да достигне до белите дробове и да помогне за освобождаването на въглероден двуокис, дишането на течност е теоретично възможно.

Не бързайте да скачате във водата обаче. Проведените опити са правени с компонента перфлуорохексан. Молекулярната му структура позволява задържането на газови молекули от атмосферата в течността. Това означава, че в разтвори на перфлуорохексан има по-висока концентрация на кислород, отколкото във въздуха! През 60-те години на миналия век учени успешно успяват да накарат мишки да дишат в течността. Новоизпечените амфибии обаче скоро умирали, тъй като течността не помагала за освобождаването на СО2 така лесно, както пренасяла кислород до дробовете.

Перфлуоровъглеродите са най-близкото до годни за дишане течности вещество, известно на науката. Те могат да пренасят кислород и въглероден двуокис два пъти по-добре от въздуха. Опитите с мишки показват, че след краткосрочно дишане в течността животните могат спокойно да продължат да дишат въздух без нарушения на функциите на органите.

Перфлуорохексанът се използва за лечение на жертви на изгаряния, защото дробовете им могат да бъдат напълнени с него без риск за живота на пациентите, за да се избегнат проблеми като пулмонарната едема, която е следствие от изгаряне на белодробната тъкан.

И все пак остава един основен проблем. Дробовете ни са пригодени да обработват газ, не течности. Много по-трудоемко е да пренасяме течност към и от дробовете си. Те не са достатъчно силни, за да понесат тежестта и структурата на течностите. Ето защо засега дишането под вода си остава в сферата на фантастичното, но учените продължават да експериментират. И може би един ден Човекът-амфибия ще стане реалност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ