Защо кучето толкова се радва да ви посрещне?
Хората разпознават едно лице, когато го видят. Независимо дали е двуизмерно изображение или истинско лице от плът и кръв, неговата форма по уникален начин се запечатва в съзнанието на хората и приматите.
Ново проучване показва обаче, че най-добрият четириног приятел на човека също може да разпознава физиономии. От много време се знае, че кучетата реагират, когато видят лице, но скорошно изследване открива, че точно определено място в мозъка им изпълнява тази функция.
Учени от Emory University поставили 6 кучета в ядрено-магнитен резонанс и им показали филмчета с лица на хора и кучета, както и неодушевени предмети. Откриват, че един участък в средния мозък на кучетата реагирал "особено силно", когато гледали лицата, а не предметите.
„Съсредоточихме се върху онази част от мозъка, която при хората и приматите реагира особено на лица. Искахме да видим дали при кучетата е същото и така се оказа.“, казва Грегъри Бърнс, невролог от университета и старши ръководител на проучването.
Хората отглеждат кучетата като домашни любимци от близо 15 хиляди години. Предишни проучвания сочат, че четиригоните чувстват същия спектър от емоции като едно малко дете и възприемат собствениците, както децата своите родители.
„За социалните животни, т.е. тези, които живеят в своеобразни обществени структури, лицата са важен стимул, който дава информация за самоличността, пола, възрастта, емоциите и комуникативните намерения на другите индивиди.“, се казва в проучването.
Не е изненадващо, че кучетата са привлечени от лицата. Доктор Бърнс и екипът му видели това, когато правили експеримента с тях.
Досега това поведенческо доказателство беше всичко, което научното знание предлагаше. Изследователите искали да узнаят дали кучетата наистина правят връзка с лицата, или просто асоциират (например, свързват човешкото лице с очакваната храна).
“Ако случаят беше такъв, реакцията щеше да се прояви в онази част на мозъка, която отговаря за възнаграждението. Обаче видяхме, че реакцията спрямо лица беше в зрителната система, което означава, че е вродена. Кучешките мозъци просто са създадени, за да разпознават лица.”, добавя Бърнс.
Учените още не са сигурни, но Бърнс е почти убеден, че кучетата са запазили тази част от мозъка по време на еволюцията от вълците. Той подозира, че всички видове споделят тази черта заради този важен сетивен участък от мозъка.
Проучването не е установило дали кучетата реагират различно, когато видят лицето на собственика си и това на непознат човек. Бърнс казва, че, когато започнали експеримента, ползвали снимки с лица само на собствениците и не открили нищо. „Това, обаче, не означава, че кучетата не разпознават познати лица.“, казва той.
Изследването не е разкрило също дали четириногите различават емоции в зависимост от израженията на лицата. Бърнс се съмнява, че при кучетата се появява явлението „парейдолия“, при което хората и приматите интерпретират три кръга, разпределени горе-долу правилно, като очи и уста.
За експеримента са ползвали само 6 кучета, но Бърнс казва, че това не пречи на изводите от проучването. Само толкова кучета са могли да обучат да стоят мирно без да ги упояват в ядрено-магнитен резонанс и да наблюдават снимки. Достатъчно е, че изследователите са видяли постоянна активност в тази част от мозъка, която са искали да видят.
„Това е въпрос на „съществуване“. Фактът, че намираме тези реакции при цели 6 кучета, означава, че тази способност не е само при хората и маймуните.“
Източник: Businessinsider.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.