Защо правим секс? - 13 причини от сферата на психологията

Защо правим секс? - 13 причини от сферата на психологията

Мислим за секс. Фантазираме си за секс. Инвестираме ужасно много време и пари в търсене на секс. Правим секс. Като вземем предвид вируса на СПИН, раждането и убийствата на честта, оцеляването и смъртта ни често са обвързани със секса. Затова си струва да разберем какво за открили учените за човешката сексуалност.

През 1990 година редакторът на Journal of Sex Research пише: „На бъдещите поколения ще се стори непонятно – и може би несъзнателно небрежно – че толкова малко усилия са положени за събирането на информация и основаването на наука за човешкото сексуално поведение.“

Но учените, както и много общества, са превзети. Затова почти всеки психологически модел или книга за щастието и благосъстояние дори не споменават човешката сексуалност.

Човешките същества са безкрайно компексни. Както няма една-единствена причина за яденето на хотдози (дали се опитвате да спечелите състезание по надяждане, или по навик ги хрупате пред телевизора като бонбони), така няма и една-единствена причина хората – независимо от ерата, културата и историята си – да правят секс. Искам обаче да ви споделя някои утвърдени открития относно мотивите зад половия акт.

Защо това е важно?

Преди 2007 година научната литература посочва само две причини хората да правят секс – размножаване и удоволствие. След това, през 2007 година, Синди Местън и Дейвид Бъс запълват пропуските. За своето първо от много проучвания те молят стотици хора на възраст между 17 и 52 години за помощ при съставянето на подробен списък с мотивите за половото сношение. Всеки от доброволците отговаря на следното запитване: „Моля, избройте всички причини, поради които вие или ваш познат е правиш секс в миналото.“

След това първо изследване няколко други отвеждат учените до разграничаването на 4 основни фактора и 13 субфактора:

1. Физически причини

Под този голям чадър откриваме: (1) освобождаване от напрежението; (2) удоволствие; (3) физическо привличане (просто намираме партньора си за секси); (4) търсене на опит (подобряване или упражняване на сексуалните умения).

2. Постигане на някаква цел

Към тази категория спадат: (5) ресурси (опит да се доберем до нещо, което желаем); (6) социален статус (страх за чуждото мнение и репутацията ни); (7) отмъщение (желанието да нараним някого); (8) практическа полза (сексът като начин да вземем надмощие във връзката или живота).

3. Емоционални причини.

Тук субфакторите са: (9) любов и отдаденост (начин за поддържане на стабилна и дълбока привързаност); (10) изразяване (сексът е един от много начини за общуване с романтичния партньор).

4. Неувереност

В тази кошница влизат: (11) стимул за самочувствието (стратегия да получим минимално и мимолетно усещане за сила и власт; (12) задължение/натиск (всичко от чувство за дълг до принуждаване); и (13) опазване на партньора (сексът като начин да държим съперниците настрана).

(Продължава на следващата страница)   

Може би сте любопитни и за това, как причините зад половите сношения се различават между половете. Тук директно ще цитирам авторите, тъй като разминаванията са значителни:

„Мъжете, много повече от жените, посочват причини, свързани с външния вид на – и физическото привличате към – партньора, например: „Човекът има привлекателно тяло“; „Външността на този човек ме възбужда“ и „Човекът има привлекателно лице“. Тези открития потвърждават хипотезата, че мъжете изпитват по-силна сексуална възбуда от визуални стимули, тъй като те са източник на информация за плодовитостта на жената и нейния репродуктивен капацитет.

Мъжете, много повече от жените, посочват причини, свързани с трупането на опит и с възможността да правят секс. Сред отговорите са: „Човекът беше 'свободен'“; „Имах възможност“; и „Исках да увелича броя на сексуалните си партньори“.   

Жените обаче изпреварват мъжете в посочването на емоционални мотиви за секс, като например: „Исках да изразя любовта си към този човек” и „Осъзнах, че съм влюбена”. Тези открия подкрепят теорията, че жените – повече от мъжете – предпочитат половия акт да се извършва в контекста на трайна и отдадена връзка. Същите резултати подкрепят и друга теория – че сексът без емоционално обвързване е по-силен стимул сред представителите на силния пол, които изтъкват като обосновка чисто физическото удоволствие.

Важно е обаче да се отбележи, че емоционалните субфактори са само два от общо 13, както и че понякога представителите и на двата пола търсят интимност и емоционална свързаност в секса.  

Всички тези и други открития сочат към един важен факт: при извършване на сравнения между двата пола, най-големи разлики съществуват между сексуалните мотиви и поведения.

Но как това знание може да ни бъде полезно? Съветвам ви сами да опознаете себе си. Сексът е един от най-подценяваните елементи на благосъстоянието в областта на психологията (освен сред еволюционните психолози). Може би е време учените и практиците, които се вълнуват от щастието ни, да започнат да говорят с нас, за да разберат какво ни кара да функционираме.

Доктор Тод Кашдан, професор по психология в George Mason University и съавтор на книгата Curious? Discover the Missing Ingredient to a Fulfilling Life, за Psychology Today

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ