Излизат ли от мода частните острови?
Бели, безкрайни плажове. Кристално чиста вода. Безкомпромисно усамотение. Частните острови са представата на повечето хора за рай на земята. Нещата обаче не са такива, каквито изглеждат.
Огромен брой частни острови напоследък дълго стоят за продан на пазара. Богатите купувачи не проявяват интерес към тях, коментира „Дейли мейл”. Или пък искат да продадат вече закупените кътчета земя в морето. Много от хората със състояние са осъзнали, че да имаш остров струва повече, отколкото си заслужава.
Експерти твърдят, че в последните години са били обявени за продан 600 нови острова по света, разположени от Карибите до водите на Северна Шотландия. Цената им варира силно, от 50 хил. до 100 млн. долара. Броят на островите за продан е скочил тройно от 2006 г. насам.
Някои от предлаганите късчета земя са с неземна красота. Например остров Петра близо до Ню Йорк. Той се продава от години с напълно завършен луксозен дом, проектиран от Франк Лойд Райт. Цената е по договаряне. А друг остров – Алън, който се намира на брега на щата Вашингтон, първо се появява на пазара за 25 млн. долара през 2005 г. Собствениците му сега искат за него едва 13, 5 млн. долара.
„Някои знаменитости излизат извън пазара колкото могат по-бързо”, коментира брокерът Фархад Влади. Оказва се, че богатите и известни собственици, които плащат милиони за свое изживяване в стила на Робинзон Крузо, срещат неприятни проблеми след като купят остров. Например липса на електричество, тежка бюрокрация, защитени видове животни и нарастващи, главозамайващи разходи за поддръжка. Много от собствениците не подозират преди покупката колко много ще им струва поддръжката на мястото, особено почистването на боклука, който идва с вълните на плажовете на брега.
Около 12 хил. острова са били отдадени за продан в последните 100 години. 1000 от тях са били напълно разработени, за да бъде животът и престоят в тях наистина комфортен и незабравим. При всички останали има проблеми със снабдяването с ток на толкова отдалечени места, с явяващите се сезонни бури и вредите от тях, с движението на диви животни и опазването на растения в джунглите и непокътнатите гори.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.