Как да се облечем за работно интервю?

Как да се облечем за работно интервю?

Как да се облечем за работно интервю?

Когато отиваме на интервю за работа, целта ни е съвсем проста – да получим мястото. Как обаче могат дрехите да ни помогнат да я постигнем? Според холандския експерт по бизнес облекло Анджелик Кокс, в основата на всичко стоят две правила:

1. Впечатлението, което правим на интервюиращия. В първите няколко секунди от срещата мозъкът на интервюиращия ще се опита да вземе решението дали да ви наеме или не. За целта той ще използва единствената налична информация – вашият външен вид. Може ли да си ви представи как вършите работата? Ще паснете ли на фирмената обстановка? Тази оценка често е напълно несъзнателна.

2. Как дрехата влияе на самите вас. Вие също трябва да можете да си се представите в новата роля, за която кандидатствате. Преди всичко трябва да се чувствате самоуверени и удобно. Сега е моментът да заблестите и тоалетът трябва да подчертава качествата ви, а не да ви кара да се чувствате притеснени.

След първите секунди е желателно интервюто да се съсредоточи изцяло върху експертизата и способностите ви да напреднете. Ето защо дрехата трябва да направи правилното първо впечатление и после да отстъпи на заден план. Невъзможно е да бъде създаден универсален тоалет за успех във всички професии и браншове. Ето обаче някои важни правила.

По-добре твърде официално. Ако ще правите стилистични грешки, то по-добре е да се облечете твърде официално, отколкото обратното. Интервюиращите ще очакват да сте се подготвили за срещата си с тях.

По-добре консервативно. Това е задължително, ако кандидатствате за работа в консервативна работна среда. Границите са по-размити, когато става въпрос за кариера в изкуството, дизайна, литературата, рекламата и модата. Творческите професии позволяват да добавите няколко оригинални елемента към ансамбъла, но най-добре се придържайте към класическия стил и избягвайте ежедневното.

По-добре скромно. Хубаво е да имате вид, сякаш току-що сте излезли от шивача, но избягвайте твърде впитите дрехи. Полите и палтата трябва да стигат до около коляното. Непременно направете предварително теста със сядането, защото някои поли се вдигат неочаквано високо, когато се настаните в стола. Забравете деколтетата.

Носете сако. Спортното или полуофициално сако придава тонове лустро към образа ви. То сериозно може да повиши шансовете ви да бъдете наети, така че най-добре носете сако, без значение за каква работа кандидатствате.

Костюм vs. отделни елементи. Консервативните професии и фирми изискват официален костюм за интервюто. Ето защо е важно да проучите предварително офис културата на компанията, в която кандидатствате. В останалите случаи можете да сте по-свободни и да носите сако и панталон/пола от различни ансамбли. Чудесна идея за дамите е елегантната рокля, туширана със строго сако.

Пола или панталон? Обикновено полата и роклята се възприемат като по-официални от панталона при дамите. Ако искате да направите чудесно впечатление, изберете костюм с пола. Но ако панталонът ви кара да се чувствате по-комфортно – не се колебайте.

Блуза, риза и плетена дреха. Носете този тип облекла под костюма или сакото. Понякога може да си позволите елегантен плетен пуловер. Блузите без ръкави и ризите с къс ръкав са много удобен вариант за под сакото в летните дни. Така можете да се чувствате удобно, защото сакото не бива да слиза от раменете ви по време на интервюто. В никакъв случай!

Загащване? Ще изглеждате по-спретнати, ако ризата ви не виси над панталона или полата. Завършете впечатлението с елегантен колан.

Неутрални или ярки цветове? Костюмът, сакото, панталонът и полата трябва да са в неутрални тонове. Черното не е единственият вариант – пробвайте сиво, кафяво, карамелено, масленозелено и тъмносиньо. Дискретното рае придава допълнителна елегантност. Блузата и вратовръзката могат да бъдат в по-смели тонове, но не прекалявайте – твърде яркият десен може да разсее интервюиращия от лицето ви, а вие не искате това.

Носете добри обувки. Удобни, елегантни, без твърде остри върхове и високи токове. Те трябва да са добре лъснати и неутрални.

Ограничете аксесоарите. Носете ги, но избягвайте всичко твърде лъскаво, ярко и огромно. То също може да разсее интервюиращия и да създаде погрешно впечатление. Няма да сбъркате с часовник, брачна халка, очила, гривни и шалове. Огромните огърлици и едрите обици не винаги дават професионален вид. Ако се съмнявате за нещо – оставете го вкъщи.

Прибрана прическа. Косата ви не трябва да хвърчи навсякъде, нито да ви се налага да я оправяте през цялото време, така че заложете на простите, прибрани прически.

Лек грим и парфюм. Нищо не може да снижи класата ви така, както прекаленият грим и задушаващия парфюм. Те са ви нужни само за завършващ щрих и незабележимо, но приятно впечатление. Не забравяйте да се уверите в чистотата на зъбите си и добрия, дискретен маникюр.

Следвайте тези правила и първото впечатление, което ще оставите у евентуалните си работодатели със сигурност ще бъде чудесно!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ