Какво чувстваме преди настъпването на смъртта?
Кървавите филми са забавни за гледане. Но как бихте се чувствали, ако участвахте в такъв, пита британският вестник Independent.
През годините учени са провеждали множество изследвания на това, какво се случва с тялото и ума непосредствено преди смъртта. Въпреки че голяма част от преживяването остава загадка, то може да бъде обяснено чрез разнообразните химични реакции и процеси в мозъка.
В навечерието на Хелоуин, Американското общество на химиците представи ново видео, в което изследва какво точно се случва в тялото на човек, преследван от убиец в кървава кинопродукция.
Създателите на клипа отбелязват, че емоциите, които ни връхлитат, докато гледаме подобни сцени, са сходни на онези, които бихме изпитали, ако бяхме на мястото на преследвания – макар че реалното преживяване би било доста по-интензивно. И в двата случая чувствата на страх и прилив на адреналин се активират по един и същ начин.
Страх
Страхът всъщност е естествена защитна реакция, която ни подготвя да реагираме или да избягаме. Той е начин умът и тялото да разберат, когато наблизо дебне опасност, и представлява химичен процес, който подтиква тялото към самосъхранение.
Информацията минава през централната нервна система и стига до таламуса, който служи като командно табло, а след това се разпространява и до други важни части от мозъка.
Отначало информацията кара човек да се стресне, а после постепенно го подготвя да реагира. След това се задейства една от двете реакции – борба или бягство, - които инициират процес, помагал някога на древните ни предци да преценят дали да се изправят пред нападателя си, или да се опитат да му се изплъзнат.
Този процес отделя адреналин в тялото и глюкоза в кръвообращението.
Писъци
Възможно е да не успеете да се измъкнете от убиеца с брадва или който там ви гони. В този случай е вероятно да започнете да крещите.
Видеото посочва, че този процес произхожда от различна част на мозъка, отговаряща за речта, и има различна функция.
Писъците „излизат“ почти инстинктивно, а когато бъдат чути, предизвикват сходна реакция – карат хората да се страхуват и ги задейства да реагират, например под формата на бяг.
Болка
Ако писъците не помогнат и убиецът ви настигне, ще започнете да изпитвате адски болки.
При нараняване специални неврони, наречени ноцицептори, изпращат сигнали до мозъка. Те се събират в таламуса, който, от своя страна, се опитва да инструктира мозъка да направи всичко възможно тялото да не понесе последващо нараняване.
Смърт
Дори след клиничната смърт мозъкът продължава да функционира за известно време. Според скорошни проучвания, той претърпява нещо като последен епизод на вълнение, обикновено свързван със съзнанието.
Възможно е това вълнение да е причината за преживяванията, близки до смъртта. Изследвания подкрепят тази хипотеза, макар че учените още не са напълно сигурни за причините за него и какво означава то.
След това настъпва биологичната смърт. И после не е ясно какво се случва...
След всичко
Малко вероятно е да разберем какво се случва след края, защото хората не се връщат от смъртта. Но някои са го правили и описват преживяването в Ask Me Anything.
“Чист, съвършен и непрекъснат сън, никакви сънища“, пише един потребител.
Други пък разказват за по-живописни истории, които намекват за съществуването на задгробен живот.
„Стоях пред огромна стена от светлина“, казва друг потребител. „Тя се простираше навсякъде, докъдето ми стигаше погледът. Както когато очите ви се намират на 10 сантиметра от флуоресцентна крушка. Следващият ми спомен е как се събудих в болницата.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.