Консумацията на суши застрашава екоравновесието

Консумацията на суши застрашава екоравновесието

Консумацията на суши застрашава екоравновесието

Не е тайна, че американците и европейците обичаме суши. Това, което беше деликатес за специални поводи обаче се превърна в нов вид бързо хранене - в закусвални и хранителни магазини, дори бейзболни стадиони. Нашият страх да ядем сурова риба е напълно утихнал и сега консумираме толкова много риба, че ако не сме внимателни тя скоро може да се изчерпи, пише Yahoo.

„Суши: Глобалният улов”, нов филм от документариста Марк Хол прави задълбочен анализ на това как растежа на международната индустрия на сушито, която избухна в САЩ през 1980 г., доведе до драматично изчерпване на предлагането на риба в нашите океани. Хол е вдъхновен да направи филма, когато той става свидетел на популярността на сушито в Източна Европа по време на пътуване до Варшава, Полша и е изумен колко бързо се е разпространила популярността на сушито.

Хол интервюира суши готвачи от цял свят, както и еколози от "Грийнпийс", от Monterey Bay Aquarium и Центъра за бъдещето на океаните, за да оцени опасното въздействие на това, че сушито се е превърнало в ежедневен избор, до такава степен, че то има потенциално сериозно влияние на екологичното равновесие на океаните в света. А това може да доведе до срив на всички видове риби.

Най-големият страх е, че дивата уловена риба ще бъде напълно заменена от риба от ферми.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ