Летящият човек: От високо се вижда колко сме малки!
„Понякога трябва да се изкачим наистина на високо, за да видим колко сме малки."
Това е една от изстраданите поуки, които трябва да помним, споделени от Феликс Баумгартнер – първият човек, надминал свръхзвуковата скорост със свободен полет.
Рекордът му бе потвърден на пресконференцията, дадена след успешното му приземяване вчера, когато Баумгартнер, долетял от ръба на Космоса, от височина 39 км. кацна с такава лекота, стъпвайки на краката си, сякаш се прибираше от най-обикновена разходка. Впоследствие се оказа, че е подобрил не един, а цели три рекорда - за свободен височинен скок, за скок с най-висока скорост и за полет на най-голяма височина с балон.
Височината, от която той полетя – 39 км. е с близо 3 км. повече от планираната предварително 36 676 м.
Свободното му падане по време на което преодоля и свръхзвуковата бариера продължи продължи 4:22 минути. Постигнатата от него рекордна скорост е 1342.8 км/ч.
Общото време от скачането до приземяването е 9:03 минути, отчетоха от щаба, ръководил цялата мисия.
Единственият рекорд, който безстрашният австрийски пилот не успя да подобри е този на неговия ментор - американецът Джоузеф Китингър за най-дълга продължителност при свободно падане - 4:36 минути.
Пред журналисти от цял свят Баумгартнер сподели, че не е усетил момента на преминаване на звуковата бариера.
„Когато застанеш там, на върха на света, ти ставаш толкова смирен, че не мислиш за рекорди, нито за научни наблюдения. По време на полета практически за нищо не мислех, нищо не чувствах. Единственото, което исках е да се върна жив и да видя пак семейството си, родителите ми, моята любима. Мислех само за тях", призна рекордьорът.
Баумгартнер сподели още, че за него най-опасния момент от цялото му преживяване е било излизането от капсулата:
„Това бе най-вълнуващия миг – не усещаш въздуха, не усещаш физически какво се случва, като в същото време е важно да контролираш напрежението, за да не загинеш. Това е и най-неприятният момент. Ненавиждам това състояние!”.
В същото време от неговия щаб споделиха, че в първите секунди от началото на полета му са се притеснявали дали ще оцелее, тъй като в даден момент за известно време той се превърташе неконтролируемо, а това крие голям риск от изпадане в безсъзнание и мозъчен кръвоизлив.
Какво е чувствал самията Баумгартнер в тези мигове?: „Имах голям натиск в главата си, но не и усещане че умирам. Докато се въртях първите 10,20 секунди и за миг не помислих, че ще си загубя живота. Бях разочарован, защото мислех, че няма да постигна рекорда. Аз вложих седем години от моя живот в това"
Баумгартнер извърши подвига си, с който се записа в историята редом до Гагарин и Армстронг от втори опит. Впоследствие стана ясно, че се е обмисляло и тази мисия да бъде отменена, тъй като по време на повече от двучасовото изкачване до стратосферата Баумгартнер е имал проблем с отоплението в специалния скафандър, с който извърши скока, а и визьора му се е замъглявал.
Проектът, чийто главен герой е Баумгартнер е спонсориран от Ред Бул и струва общо 50 млн. евро. Основна му цел бе да се събере ценна информация за безвъздушното пространство, която ще подобри сигурността на полетите и ще скъси разстоянието на човека до Космоса.
За смъртоносния си полет австриецът се подготвя повече от 5 години, като извърши тестове от различни височини. През март тази година той скочи от височина 21 600 метра, а през август - от 29 456 метра, достигайки скорост от 864 км/ч.
Повече от 50 държави излъчиха скока, а над 8 млн. души го гледаха директно в страницата YouTube. Нека си припомним отново най-вълнуващите моменти от този исторически скок, за който тепърва ще се говори много.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.