Математическа формула разкрива ключа към трайната връзка

Ако имате късмета да намерите някого, с когото да прекарате остатъка от живота си, сте изправени пред следния въпрос: Как да заживем щастливо като в приказките?

Според математичката Хана Фрай, отговорът се крие в проста формула.

Фрай, която работи за UCL Center for Advanced Spatial Analysis в Лондон, обяснява в наскоро публикуваната си книга, The Mathematics of Love, че най-добрият показател за трайна връзка е това, колко позитивни и негативни могат да са партньорите един към друг.

В книгата си тя обсъжда революционната работа на психолога Джон Готман и екипа му, които в продължение на много години наблюдават хиляди двойки и отразяват гримасите, сърцебиенето, кръвното налягане, проводимостта на кожатата им и думите, които подбират в разговор помежду си.

Откриват, че общуването между нискорисковите двойки е позитивно, а между високорисковите - негативно.

Фрай обяснява резултатите така: „В една връзка, в която и двамата партньори се определят като щастливи, лошото поведение бива отмятано като странно.” Например, съпругата може да си помисли, че мъжът й е сърдит, защото е стресиран или недоспал. „В негативните връзки нещата стоят по обратния начин,” пише Фрай. „Там лошото поведение е норма.” Например, съпругът може да си помисли, че цупенето на жена му е „типично” заради „егоизма” й или друга негативна личностна черта.

По-късно Готман започва работа с математика Джеймс Мъри. Благодарение на уравнения (на илюстрацията след текста), които предвиждат колко негативно или позитивно ще общуват съпрузите по-нататък в разговора си, двамата разбират как се зараждат тези негативни тенденции.

Този модел, пояснява Фрай, е приложим както за разнополови и еднополови съюзи, така и за двойки без брак, с продължително съжителстване.

Горното уравнение се отнася за съпругата, а долното – за съпруга. И двете определят колко негативно или позитивно ще е следващата реплика на двамата.

В нейния случай, w обозначава обичайното й настроение, rwWt - настроението й, когато е със съпруга си, а IHW показва как й влияят неговите действия. Уравнението на съпруга има същия вид.

Готман и Мъри откриват, че влиянието, което двама партньори оказват един на друг е най-важният фактор. Ако съпругът каже нещо позитивно – например да се съгласи с жена си или да се пошегува за нещо, – най-вероятно тя ще отвърне по същия начин. Ако пък направи нещо негативно – прекъсне я или да изрази несъгласие, – тя най-вероятно се повлияе негативно.

„Прагът на негативизъм” определя точния момент, в който съпругата е толкова огорчена от съпруга си, че отвръща негативно.

Преди, Фрай смятала, че най-здравите връзки имат висок праг на негативизъм, тоест ще са фокусирани върху компромисите и ще се карат само за значими проблеми. Но всъщност, обратното се оказва вярно.

„Най-успешните връзки са тези с най-нисък праг на негативизъм,” пише Фрай. „В такива взаимоотношения хората си позволяват да се оплачат един на друг и постоянно работят над малките търкания помежду си. В тях партньорите не премълчават и така не се стига до избухвания в следствие на натрупано огорчение.“

Следователно, щастливите двойки имат повече позитивни, отколкото негативни контакти и разговори. Ако има някакъв проблем, те са по-склонни да говорят за него, да го решат и да продължат напред.

„Математиката ни оставя с позитивна нагласа за нашите връзки,” казва Фрай, „и ни напомня за старата мъдрост: „Слънце да не ви залязва гневни”.”

Източник: BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Пенсиите се увеличават с 8,6%, минималната става 630,50 лева
Британският монарх Чарлз III спира от употреба 156-годишният Кралски влак
Мерки срещу свръхтуризма: Гърция въведе „островна“ такса за посетители от круизни кораби
Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп