Математическа формула разкрива ключа към трайната връзка

Ако имате късмета да намерите някого, с когото да прекарате остатъка от живота си, сте изправени пред следния въпрос: Как да заживем щастливо като в приказките?

Според математичката Хана Фрай, отговорът се крие в проста формула.

Фрай, която работи за UCL Center for Advanced Spatial Analysis в Лондон, обяснява в наскоро публикуваната си книга, The Mathematics of Love, че най-добрият показател за трайна връзка е това, колко позитивни и негативни могат да са партньорите един към друг.

В книгата си тя обсъжда революционната работа на психолога Джон Готман и екипа му, които в продължение на много години наблюдават хиляди двойки и отразяват гримасите, сърцебиенето, кръвното налягане, проводимостта на кожатата им и думите, които подбират в разговор помежду си.

Откриват, че общуването между нискорисковите двойки е позитивно, а между високорисковите - негативно.

Фрай обяснява резултатите така: „В една връзка, в която и двамата партньори се определят като щастливи, лошото поведение бива отмятано като странно.” Например, съпругата може да си помисли, че мъжът й е сърдит, защото е стресиран или недоспал. „В негативните връзки нещата стоят по обратния начин,” пише Фрай. „Там лошото поведение е норма.” Например, съпругът може да си помисли, че цупенето на жена му е „типично” заради „егоизма” й или друга негативна личностна черта.

По-късно Готман започва работа с математика Джеймс Мъри. Благодарение на уравнения (на илюстрацията след текста), които предвиждат колко негативно или позитивно ще общуват съпрузите по-нататък в разговора си, двамата разбират как се зараждат тези негативни тенденции.

Този модел, пояснява Фрай, е приложим както за разнополови и еднополови съюзи, така и за двойки без брак, с продължително съжителстване.

Горното уравнение се отнася за съпругата, а долното – за съпруга. И двете определят колко негативно или позитивно ще е следващата реплика на двамата.

В нейния случай, w обозначава обичайното й настроение, rwWt - настроението й, когато е със съпруга си, а IHW показва как й влияят неговите действия. Уравнението на съпруга има същия вид.

Готман и Мъри откриват, че влиянието, което двама партньори оказват един на друг е най-важният фактор. Ако съпругът каже нещо позитивно – например да се съгласи с жена си или да се пошегува за нещо, – най-вероятно тя ще отвърне по същия начин. Ако пък направи нещо негативно – прекъсне я или да изрази несъгласие, – тя най-вероятно се повлияе негативно.

„Прагът на негативизъм” определя точния момент, в който съпругата е толкова огорчена от съпруга си, че отвръща негативно.

Преди, Фрай смятала, че най-здравите връзки имат висок праг на негативизъм, тоест ще са фокусирани върху компромисите и ще се карат само за значими проблеми. Но всъщност, обратното се оказва вярно.

„Най-успешните връзки са тези с най-нисък праг на негативизъм,” пише Фрай. „В такива взаимоотношения хората си позволяват да се оплачат един на друг и постоянно работят над малките търкания помежду си. В тях партньорите не премълчават и така не се стига до избухвания в следствие на натрупано огорчение.“

Следователно, щастливите двойки имат повече позитивни, отколкото негативни контакти и разговори. Ако има някакъв проблем, те са по-склонни да говорят за него, да го решат и да продължат напред.

„Математиката ни оставя с позитивна нагласа за нашите връзки,” казва Фрай, „и ни напомня за старата мъдрост: „Слънце да не ви залязва гневни”.”

Източник: BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ