Мегалодон - възможно ли е тази гигантска акула все още да съществува?
Мегалодонът е вид акула, която някога е достигала до 20 метра дължина, а зъбите й са били с размера на малко кученце. Официално този морски хищник е изчезнал преди повече от милион и половина години, но днес учените си задават въпроса дали е възможно гигантската акула все още да съществува.
Повод за това са поредица от кръвожадни атаки край бреговете на Южна Африка, които документалният филм Megalodon: The Monster Shark Lives по Discovery Channel е склонен да припише на мегалодона.
Дали наистина това е така?
По-скоро не, твърдят мнозинството от учените, но признават, че просто няма как да са сигурни. Относително наскоро стана ясно съществуването на друг голям морски звяр - гигантският дълбоководен калмар. Дотогава за него се съдеше по косвени доказателства като следи от ухапвания или останки в стомасите на китове. Привържениците на идеята за оцелелия мегалодон посочват още, че друг вид риба - Latimeria chalumnae - се считаше за изчезнала от 65 милиона години преди да се появи отново през 1938 г. край брега именно на Южна Африка. Чудовище като мегалодона със сигурност ще остави след себе си доста доказателства за своето същестувване. Въпросът, изтъкват поддръжниците на идеята е, какви са те и как да ги намерим?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.