Най-екстремните стени за катерене по света

Най-екстремните стени за катерене по света

Най-екстремните стени за катерене по света

В световен мащаб катеренето е един от спортовете, които добиват все по-голяма популярност. Затова и в много градове по света се строят съоръжения, които да дават възможност на любителите на този спорт да го практикуват не само в реални планински условия. Представяме на вашето внимание 8 от най-екстремните стени за катерене по света.

„Алиса в страната на чудесата“ – Токио, Япония

Вътрешните стени за катерене са идеален начин да се раздвижим без значение от прогнозата за времето. За разлика от скалното катерене, този вид тренировка може да бъде много забавен и напълно удовлетворяващ нуждата ни от адреналин в градска обстановка. Стената, която виждате се намира във фитнес центъра ILLOIHA в Токио и е вдъхновена от едноименният роман на Луис Карол „Алиса в страната на чудесата“. В нея са използвани необичайни елементи като барокови рамки за картини, огледала, глави на елени и вази вместо стандaртни хватки.

„Екскалибур“ – Грьонинген, Холандия

Това е най-високата стена за катерене в света и е позиционирана в Грьонинген, Холандия. Тя е с височина от 37 метра и е по известна в света на катерачите като „Екскалибур“.

 

“Diga di Luzzone” – Тичино, Швейцария

Diga di Luzzone е язовирната стена на езерото Lago di Luzzone намиращо в Тичино, Швейцария. Тя е с височина от 150 метра и пригодена за катерене през 1990г. Ако искате да изпитате истинските си възможности, няма съмнение, че това е вашето място. За тези, които нямат възможност да го видят на живо предоставяме кратък видео материал.

„University of Enschede” – Твенте, Холандия

Хората буквално се катерят по фасадата на университетско общежитие. Стената е пригодена за катерене като подарък за местния клуб по алпинизъм. Идеята и дизайна са работа на Arons & Gelauff Architecten, които придават един по-модерен и приятен вид на сградата.

 

“Silo” – Амстердам, Холандия

Градската управа не била съвсем сигурна какво да прави с трите изоставени силоза за пречистване на отпадъчни води затова решила да проведе конкурс за най-оригинална идея за повторното им ползване. Проектът на NL Architects предложил да преобразят силозите в невероятен набор от кули за катерене. Сега хората могат да се катерят както отвън, така и отвътре. В допълнение на това проектът включва и многоцелеви площи, офиси, ресторанти и други търговски обекти.

“Extreme Edge“ – Оукланд, Нова Зеландия

Този център за катерене е най-големият в Нова Зеландия. Голямата боулдър скала, която виждате на снимката се намира в центъра на огромната зала осеяна със стотици маршрути по прилежащите стени.

„Страшнице“ - Прага, Чехия

Това е най-голямата стена за катерене на открито в Централна Европа. Диаметърът на „бетонното чудовище“ достига впечатляващите 80 метра, а в най-високата си точка - цели 15 метра. Стената разполага с 84 различни маршрута с нива на трудност от 3 до 9 по UIAA като средната височина на всеки един от тях е между 10 и 13 метра.

“Marymoor Park” – Вашингтон, САЩ

Marymoor Park е разположен на северния край на езерото Sammamish в Редмънд, щата Вашингтон. Той е най-старият и популярен парк в този регион, разпростиращ се на 3 кв. км земна площ с повече от 3 млн. посетители годишно. Сред развлекателните атракциони, които можете да откриете там са различни спортни съоръжения, скално катерене, кучешки парк и велодрум.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ