Най-ефектните оптични илюзии

Най-ефектните оптични илюзии

Най-ефектните оптични илюзии

По думите на Морфей: „Кое е истинско? Как определяш кое е истинско? Ако истинското е това, което можеш да почувстваш, подушиш, опиташ или видиш, тогава „истинското” е просто електрически сигнали, интерпретирани от мозъка”. Истината е, че реалността е възприятие, коментират авторите в сайта digg.com. Ако се заиграем с някои импулси можем да измамим ума си. Това се случва, например, чрез оптични илюзии.

Тук следват няколко от най-ефектните от тях, с обяснение или предположение какво се случва и защо ни въздействат така.

Тази картинка не е анимирана в GIF формат, но вероятно ви се струва, че формите в нея се движат, нали? Особено ако, четете този текст и не гледате в нея директно. Ако се концентрирате върху една извивка в нея, останалите наоколо ще започнат да се движат.

Обяснението: Статичните картини, които създават илюзията за движение са интересен психологически феномен, който все още не може да бъде обяснен. Изследователи опитват да разберат защо мозъкът отговаря така и разпознава движение. В Китайския университет в Хонконг вече разшифроваха точната комбинация от цветове и модели, които създават чувството, че се наблюдава движение, но какво точно се случва в мозъка ни все още е мистерия.

Тук следва изображение на картината на Ван Гог „Звездно небе”, която има същия ефект.

А по-долу можете да видите „ревнивия младеж”, както го наричат авторите в digg. Ако го гледате отблизо ще видите красива млада дама, но ако се отдалечите от монитора и опитате да го видите отново, ще разпознаете лицето на много разгневен младеж.

 

Обяснението: Създадено от Майкъл Сибърнсън и основано на работата на Филип Г. Шинс и Оди Олива от Масачузетския технологичен институт (МИТ), изображението използва разликите в перцепцията, определени от разстоянието. Техниката е употребявана в много други различни картинки, наричани „хибридни изображения”. Те показват, че очите ви могат да ви лъжат, въпреки че гледате с тях и им вярвате.

Следва шах илюзията на Аделсон. Виждате картинка на шахматна дъска с блокчета в тъмно и светло сиво. Вероятно ще се съгласите, че сивото на блокче А е много по-тъмно от това на блокче B, нали? И двете блокчета обаче са оцветени в абсолютно еднакъв нюанс на сивото. Да, точно така. Може да не ви се вярва, но е истина. Цветът е идентичен, очите ни лъжат.

Обяснението: Известната и изумителна илюзия е създадена от Едуард Аделсон – професор по мозъчни и когнитивни науки в МИТ. Той обяснява, че причината за тази илюзия се дължи на няколко неща. 1.) Мозъкът вижда цветовете във връзка с останалите около тях. 2.) Мозъкът по естествен път се нагажда към сенките, за да възприема естествения цвят на обектите.

И още: Бързо ще забележите, че в следващата картина виждате едни и същи точки понякога черни, друг път бели.

Обяснението: Точно тази мрежа е създадена от Е. Лингелбах през 1994 г. Базирана е на известната мрежа на Херман. Учените обясняват илюзията с оптичен процес, наречен странична забрана. Тъмните зони, които обграждат светлата мрежа я повлияват във възприятието ни и така се появява илюзията. Ако направим обаче линиите на мрежата вълнообразни, същият резултат няма да се получи. Защо се случва така, все още е загадка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ