Най-невероятните архитектурни творения 3
В света има десетки изключителни сгради, конструкции и архитектурни чудеса, сътворени от непрофесионалисти, които заслужават внимание.
И днес продължаваме да ви разказваме любопитната история на някои от тях:
5. Къщата от бирени кутии в Хюстън, щата Тексас. Това е може би абослютният проект, издържан в духа на идеята за рециклиране. В постройката са вградени над 50 хил. бирени кутии, както и много други видове материал като мрамор, скали и т.н. намерени на улицата. Къщата е създадена в сегашния си вид през 60-те години на 20 век от американеца Джон Малкович, който твърди, че жена му и съседите с радост са участвали в изграждането й като са събирали материали. Сградата е една от емблемите на Хюстън, своеобразно аматьорско произведение на народното изкуство. Смята се за паметник на ексцентричността и ... рециклирането.
Къщата от бирени кутии има дворна врата от бирени кутии и огромен циментов двор, вместо традиционната американска зелена поляна от райграс. Малкович циментира пространството пред постройката по собствена инициатива. Когато минувачите го питат какво прави, той отговаря, че му е писнало да коси ливадата пред дома.
Днес къщата е собственост на американската неправителствена организация The Orange Show Center for Visionary Art, която от 1980 г. се занимава с опазването на ексцентричните творби, плод на необикновено въображение и със стимулирането на непрофесионалистите да изразяват своето собствено художествено виждане.
6. La Maison Picassiette в Шартър, Франция. В този красив дом с градина са вградени миниатюрни модели на Айфеловата кула и Нотр дам дьо Шартр, както и параклис с реалани размери. Едва ли ще ви учуди факта, че мястото е декорирано в продължение на десетилетия - между 1938 и 1964 г. Творението е пример на архитектурното течение „наивизъм“.
В постройката и градината е вградена красива цветна мозайка. Всичко това е дело на Раймон Изидор – обикновен френски работник на средна възрастт, който посвещава живота си на това да придаде неповторима красота и романтика на мястото. Французинът създава с обич прекрасната, мистична атмосфера на къщата и градината за семейството си.
7. Проектът Хайделберг в Детройт, Мичиган. Идеята му е шареното декориране на поредица от къщи на улица "Хайделберг" в квартала McDougall-Hunt в източната част на Детройт. Проектът е започнат през 1986 г. по инициатива на художника Тайрий Гайтън и дядо му Сам Маккий. Той е своеобразен политически протест.
Когато се завръща от военна служба, Гайтън открива улица „Хайделберг“, където е прекарал детството си, пуста посред бял ден, „сякаш е паднала бомба“. И не е доволен от това. Тогава той решава да създаде изключително, ексцентрично място с цветна поредица от къщи и много плюшени играчки, което да привлече вниманието на децата и да изпълни улицата с хора.
Първоначално идеята на художника е да изрисува цветни точки фасадите на къщите от улицата. Хвален от мнозина и яростно критикуван от други, проектът Хайдеблберг е унищожаван два пъти от местните власти. Днес художествената стойност и креативността на къщите в проекта е призната и високо ценена. Шарените къщи, които оцеляват след недоволството на властите, привличат голям брой гости на града и са една от основните туристически атракции.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.