Най-старите бизнеси в света
„Преди мултинационалната корпорация е бил семейният бизнес. Преди Индустриалната революция е бил семейният бизнес. Дори преди Просвещението в Гърция и Римската империя той е съществувал.” Това твърди американският професор Уилиям О’Хара, който задълбочено изследва дълготрайните традиции на най-устойчивите компании в света.
100-те най-стари компании в света са семеен бизнес, коментират и авторите на BizAims.com, които също изследват темата.
Фирмите с най-дълги традиции с гордост могат да се похвалят, че са надживели правителства, нации и градове. Те работят по-дълго от огромен брой мощни транснационални търговски обединеня.
Вижте любопитната история на няколко от тях:
- Kongo Gumi, основана през 578 г. Въпреки че тази компания вече не съществува, името й определено заслужава да се споменава с респект. Това е японска строителна фирма, базирана в Осака, чиито бизнес успява да просъществува 1400 години. Управлявана е от 40 поколения! Основава я принц Шотоку от Конго, който преди 14 века пристига в Осака, за да построи будисткия храм Шитенноджи (който между другото може да се види и днес). За срам на последното поколение, което я наследява, Kongo Gumi спира да функционира в началото на 2006 г. Как ли живеят днес японските наследници, с мисълта, че са затрили най-стария семеен бизнес в света?
- Фирма Hoshi Ryokan, основана през 718 г в Коматсу, Япония. Предмет на дейност - хотелиерство. В ръководството й преминават 46 поколения, които управляват легендарния спа хотел "Хоши Риокан".
Местната легенда разказва, че богът на планината Хакусан веднъж споходил будистки свещеник и му казал да намери горещ извор, разположен под земята на близко селце. Когато открил извора, свещеникът помолил ученика си, който бил син на дърворезбар, да конструира и установи спа хотел на същото място. От тогава фамилията на ученика, известна като Хоши, управлява спа хотел в Коматсу.
Сградата на хотела днес може да подслони 450 гости и има 100 стаи. Съдържателите й спазват вековна традиция да карат всеки гост да се чувства специален. С пристигането си, хората веднага са поканени на приветствена традиционна чайна церемония. По последна информация бизнесът е управляван от Зенгоро Хоши.
- Шато д’Голен, Франция. В този замък в долината на Лоара, близо до френския град Нант, семейство Голен съхранява произведеното от дедите им вино от хилядната година насам. Същото семейство притежава изключително рядка колекция от пеперуди. И приема гости в замъка си-музей, където често се организират тържествени събития и сватби.
- Папската леярна Маринели (Pontificia Fonderia Marinelli). От 1040 г. насам тя работи на високо в Апенините, в гр. Агноне, и отлива невероятни, масивни камбани. Семейство Маринели, което я ръководи, още прилага техниката на дедите си, в която се използва восък.
Камбаните на тази леярна звънят навсякъде по света – в Ню Йорк, Пекин, Йерусалим, Южна Африка и Южна Корея. Преди повече от година във фамилния бизнес са назначени 2 служители, 5 от които са от сем. Маринели. Римокатолическата църква сега прави 90% от поръчките на леярната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.