Наша експедиция тръгна да дири прародината ни

Наша експедиция тръгна да дири прародината ни

Наша експедиция тръгна да дири прародината ни

Експедиция от шестима български учени замина за Иран, за да търси доказателства за произхода на нацията. Неотдавна бяха огласени резултати от ДНК анализ, от който става ясно, че славянските ни гени са едва 20%. Други 40% са на 7800 г., а още 40% се проучват, но почти сигурно е, че са от индоевропейски произход.

В продължение на 20 дни експедицията „Българи-Прародина” ще търси доказателства в подкрепа на тезата, че българите са част от голямото иранско семейство - като антропологичен тип, език, култура и религиозни вярвания.

„ За тяхно първо обиталище се посочва планината Имеон, която в повечето съвременни тълкувания се приема за днешен Памир", обясни ръководителят на групата доц. д-р Александър Илиев.

6-членният екип ще посети повече от 10 древни града, в които археологически, исторически, писмени и устни извори насочват към връзката между българи и перси.

Експедицията се осъществява под ръководството на БАН и СУ „Св. Климент Охридски". Пилотната мисия на учените беше през 2008 г. в Афганистан, Узбекистан и Таджикистан, когато беше открит втори Мадарски конник.

В състава на експедицията са още Петко Колев, председател на Общобългарска фондация "Тангра-ТанНакРа" - логистика; доц. д-р Иво Панов, ръководител на катедра "Класически Изток" и на специалност "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" - иранист; доц. д-р ст.н.с. Ружа Нейкова-Саева от Институт за фолклор към БАН; Иво Леонкев, преподавател в НАТФИЗ, който е и оператор-фотограф и специалистът по вътрешни болести д-р Славян Стоилов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ