Неврохирург обяснява успокояващото въздействие на списъка със задачи
На света има два типа хора:
1. Такива, които съставят списъци.
2. И такива, които не съставят.
Според един неврохирург, представителите на първата група може би пазят тайната на високата продуктивност.
В своята книга, The Organized Mind, професор Даниел Левитин от McGill University пише:
„Смятам за изключително важно и полезно да записвате всички задачи, които трябва да изпълните, да ги изчистите от ума си, за да не изразходва тихото гласче в главата ви излишни неврологични ресурси, когато ви напомня да купите мляко на път за вкъщи и да проверите дали сте платили сметките. Прочиствайте ума си, записвайте и след това подреждайте приоритетите си.”
Причината е проста. Повечето от нас могат да помнят само по 4 неща, казва Левитин. (А, нека бъдем реалисти, със сигурност имате много повече от 4 задачи за отмятане във всеки един ден.) Съставянето на списъци ви освобождава от умственото жонглиране.
Когато запишете отговорностите си, спирате да мислите за тях, което означава, че не сте разсеяни (или поне не чак толкова). Това ви позволява да се отдадете на дейността, която извършвате в момента.
Нещо толкова просто, колкото отделянето на няколко минути за планиране на деня, може да ви успокои и ви дава възможност да изпълните целите си, без да губите време в чудене коя е най-важна. Това, казва Левитин, е основната причина списъците да са толкова полезни – те засилват продуктивността, позволявайки ни да се придвижваме бързо и лесно от една задача към друга.
Само не забравяйте да поставите най-неприятната (но и най-важната) отговорност на върха на списъка си!
Източник: New York Magazine
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.