По света и у нас през юли

По света и у нас през юли

България:

1 юли - Джулаят или Джулай морнинг, по името на известната песен на Юрая Хийп от 1971 година. July Morning е най-традиционният хипи празник в България, възникнал във Варна в средата на 80-те години на миналия век. Джулай на английски означава юли. Въпреки че традицията е свързана с хипи движението в Америка, тя съществува в България и до днес. Всяка година, в нощта на 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по цялото Черноморие, за да посрещнат изгрева. Джулаят е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други европейски страни. Твърди се, че се е появил като протест срещу комунистическата власт, изразен в символиката на едноименната песен на Юрая Хийп и мечтата за ново начало и по-добро бъдеще.

1 юли - Джулай морнинг фест  - И тази година в Каварна посрещането на първия юлски ден ще бъде почетено с концерт. На сцената на 1 юли в с. Камен Бряг, община Каварна ще излязат Гранолом, Б.Т.Р. и Джи Рок. Организатор е Община Каварна, а входът е свободен.

29 юни – 1 юли  - Созопол фест за Джулай морнинг - Хедлайнери ще са Black Coffee, Bucie, Tortured Soul, DJ Spinna, Osaka Monaurail, DJ Aaron Dae, Raphael Coz, заедно с българските Белослава, Tri O Five, Durty Purchase, DJ ilko, DJ Marten, DJ ihou, Emil Prize, Sirius & Methodikal, George Quest и Ramsey Hercules. Събитието ще се проведе на плажа на „Градина”.

1-4 юли – Летен театрален фестивал Банско ще представи на жителите и гостите в общината най-интересните и гледани спектакли през годината. Фестивалът тече на няколко сцени.

1 юли - Международен фолклорен фестивал „Пауталия”, гр. Кюстендил – за шеста поредна година под пaтронажа на кмета на Община Кюстендил фестивалът дава поле за изява на състави и изпълнители от различни държави, които представят богатството на своя фолклор. Фестивалът е с конкурсен характер.

1 – 3 юли - Международен турнир по спортни танци в Албена - Всяка година в началото на месец юли курортен комплекс Албена е домакин на Международния турнир по спортни танци Albena Open. Организатори на проявата са Българската федерация по спортни танци и курортен комплекс Албена.  В турнира вземат участие над 200 двойки от над 20 държави, в следните категории - Деца I, Деца II, Юноши младша възраст, Юноши старша възраст, Младежи, Състезатели над 19 години, Сеньори. Изпълненията на танцовите двойки се оценяват от Международна съдийска комисия.

2 – 15 септември- Фестивал на пясъчните скулптури, гр. Бургас – Това е едно от уникалните и изключително забавни събития през лятото у нас. За пета поредна година на площ от пет декара на територията на бургаския парк „Езеро" в Морската градина скулптори от 9 държави ще могат да изваят своите произведения. За целта се осигурява специален, устойчив на дъжд пясък.

4 – 8 юли -  Международен детски танцов фестивал „Утрешният мир започва с днешното приятелство”, гр. Силистра -  Това е първият по рода си в България фестивал за деца-танцьори на възраст от 5 до 14 години. Проявата няма конкурсен характер и събира деца от всички континенти, които представят танцовите и фолклорни традиции на своя народ.  Освен фестивалните концерти на основната сцена и на други открити сцени,  за децата се организират и много съпътстващи прояви. Сред тях са: Ателие по танци, Забавна програма с конкурс „Мис и мистър фестивал”,  Пленер на тема „Утрешният мир започва с днешното приятелство”,  чрез които малките танцьори се опознават и сприятеляват, и на дело откриват смисъла на девиза на фестивала.

6 – 12 юли - Международен детски фестивал на английския език „Светът в детските длани”, гр. Балчик - Фестивалът е с кратка история, но привлича вниманието на все повече участници от различни европейски държави, обединени от желанието си да учат английски език. Сред целите, които си поставят ръководителите на групите, гостуващи в Белия град, са развитие на културните връзки между децата чрез английския език и обмяна на опит в преподаването. Участниците са разделени в 3 възрастови групи, които ще участват в конкурсна програма за сценично изкуство, вокално майсторство и рецитиране.

7 - 8 юли - Карнавал на пеперудите, Полско-Скакавишкия водопад, Кюстендилско  – С развлекателна програма, конкурс за най-ефектен костюм на пеперуда, дефиле за най-ефектно пресъздаване на всичко свързано с пеперудата (рисунки, пана, стъклопис, изработка от глина, керамика, хартия, плат, мъниста, плетива, гоблени, бижута, тесто и всичко друго, от което може да се направи пеперуда), лекции, туристически маршрути. Карнавалът се организира с мисия за съхраняването на природните ресурси, промяната на отношението към защитените територии и осъзнаването на възможностите, ползите и отговорностите за опазването на биоразнообразие и природното наследство на България. Пеперудите в Земенския пролом, където се намира и природната забележителност Полско-Скакавишки водопад, е място от европейската екологична мрежа CORINE. Проломът е уникален най-вече с богатия си растителен и животински свят и със своите 700 вида пеперуди

13 – 15 юли – Каварна рок фест – по традиция всяка година през юли Каварна се превръща в столица на рок музиката. Групите, които ще забият тази година са:  13 юли - DIO Disciples Глен Хюз, Michael Schenker. 14 юли – Stryper, Dokken, Big Noize. 15 юли – Kamelot, Rhapsody of Fire, Lizzy Borden.

13 - 15 юли  - Узана Поляна фест, местността Узана над Габрово, е иновативен фестивал на практиките за усточйиво развитие, който показва нагледно как добрите зелени идеи имат приложение. Програмата включва музика, вело парк, конна езда, изработване на амулети, работа с вълна и всякакви невероятни демонстрации, био дегустации, работилници, семинари, вело и пешеходни походи и пътешествия по еко пътеки, алтернативни енергийни източници, месене на хляб.

13 - 15 юли -  Международен събор на прохода, Кадъ Боаз с. Салаш-с. Ново корито - На границата между Република България и Република Сърбия в района селата Салаш и Ново корито ежегодно през месец юли българи и сърби преминават през границата свободно. Съборът продължава три дни - от петък до неделя и има за цел търговски и културен обмен. Очаква се в скоро  време на мястото, където се провежда събора, в живописната местност ,,Кадъ боаз" да бъде изграден граничен контролно -пропускателен пункт.

17 юли – Празник на Созопол - Чества се на Денят на Света Великомъченица Марина, покровителка на водите и закрилница на района. Празникът е бил забранен по времето на комунизма, но от юли 1992 г. се възобновява със заповед на кмета на града. На празника се организират множество културни и забавни мероприятия.

18 юли – Празник на Карлово - Рождената дата на Васил Левски се утвърждава като Празник на града. Участието на национални, културни и творчески институции превръща празника в общонароден. Уникалността на събитието е в това, че на този ден името на Апостола превръща Карлово в пантеон за преклонение. В навечерието на празника се връчва Наградата на Карлово, с която се отличават личности, допринесли с делото и творчеството си за популяризиране на името на Васил Левски и утвърждаване на Карлово като духовен център на България.

18 юли – Празник на град Левски - С решение на Общинския съвет от 1992 г. рождената дата на Васил Левски е обявена за празник на града. Организират множество културни и забавни мероприятия.

20 юли - Илинден. Денят, в който у нас се почита Свети пророк Илия. Чества се също годишнина от Илинденско-Преображенското въстание в България и Република Македония, където се празнува по стар стил на 2 август. Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия. Според народните вярвания ако на този ден гърми, орехите и лешниците ще бъдат кухи и изгнили. Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не се разсърди Свети Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките. Важно е да се отбележи, че това поверие е чуждо на православната ни вяра и църква и е изцяло езическо. В православието Светиите се възприемат като горещи молитвени застъпници за народите и за отделните хора, като винаги предстоящи пред Светия Божи престол. На Илинден се правят курбани за здраве, организират се и големи общоселски събори и тържества.

21 – 28 юли - Международен фолклорен фестивал Велико Търново - Фестивалът e събитие, превърнало се в традиция за културния живот на старата столица. Истински дългоочакван празник за жители и гости на града в горещите летни дни. Началото на фестивала е през 1998 г. като още оттогава е със статут „Фестивал на ЦИОФФ” (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства). Той е един от 270–те признати от ЦИОФФ многобройни фестивали по света. Статутът на ЦИОФФ, перфектната организация, атрактивната програма и изключителният отзвук го прави едно от най-престижните събития от този мащаб в Източна Европа. Всяка година групи от цял свят пропътуват хиляди километри, за да представят красотата и уникалността на фолклора си пред търновска публика. Едни от най-добрите фолклорни, музикални и танцови ансамбли идват в България с една цел – да бъдат част от най–големия празник в хубавия български град.

27 - 29 юли - Международен джаз фестивал „Варненско лято"- Програмата съдържа четири концерта, в които участват обикновено 8-10 групи и индивидуални изпълнители от България и други европейски страни. На фестивала са свирили почти всички български джазови изпълнители както и много чуждестранни изпълнители.

31 юли - Отбелязване на годишнината от боевете за Стара Загора - Тържествен ритуал, посветен на паметната битка за защитата на Стара Загора през Руско-турската освободителна война. Провежда се  на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора 1877 г.” (Самарското знаме).

Европа:

30 юни– 22 юли - „Тур дьо Франс“  - Обиколката на Франция е най-престижното колоездачно състезание в света. Провежда се на територията на Франция и съседните й държави през месец юли. Състезанието трае около 3 седмици като всеки ден се преминава определен етап. Победител в обиколката става колоездачът, завършил целия тур с най-добро време. Тур дьо Франс, Джиро (Обиколка на Италия) и Вуелта (Обиколка на Испания) са най-престижните колоездачни състезания, записани в световния колоездачен съюз (UCI). През 2003 г. „Тур дьо Франс“ навърши 100 години.  Водачът в общото класиране (състезателят с най-бързо време) носи така наречената жълта фланелка, която показва, че е лидер. В състезанието има етапи на равен терен, както и планински етапи като всичките са на асфалт).

5 – 27 юли – Международен фестивал d'Art Lyrique, Екс ан Прованс, Франция е основан в далечната 1948 г. Той е един от най-популярните културни фестивали, който е специално за класическа музика. Събитието се организира всяка година по едно и също време – в края на юни и началото на юли. Основните сцени на фестивала в Екс ан Прованс са: откритият театър Théâtre de l'Archévêché в бившата градина на двореца на архиепископа; наскоро реставрираният Théâtre du Jeu de Paume от 18-ти век; и новооткритият Grand Théâtre de Provence. Участие във фестивала ще вземе Академията за европейска музика, лятно училище за млади музиканти.

 

6 - 15 -  Джаз фестивалът в Копенхаген – За 33-та поредна година фестивалът ще събере едни от най-големите имена на джаза в столицата на Дания – Копенхаген. Ежегодно, по време на събитието се организират минимум 1000 концерта, които се гледат от над 250 хил. души от цял свят. Това го прави едно от най-големите музикални събития в Европа. Сред музикантите, които са свирили  на джаз фестивала в Копенхаген са: Сони Ролинс, Оскар Петерсон, Рей Чарлз, Кейт Джарет и др.

6 – 14 юли - „Санферминес” (гонене на бикове) – в рамките на седем дни се случва най-известното в света испанско атракционно събитие - надбягването с бикове на празника на Сан Фермин. Събитието стана известно по света благодарение на новелата на Ърнест Хемингуей The Sun Also Rises. Тичането на смелчаците пред агресивните бикове в сегашния му вид е едва от 1950 г. Но корените му стигат чак до XIII в., когато в началото на лятото овчари докарвали от полето стада бикове в Памплона, за да ги продават на местния панаир. Най-расовите животни били подбирани за нуждите на памплонската „пласа де торос" - арената за корида. Влизането в града на десетки стада, ръководени от пастирите си, станало постепенно народна атракция, към която се прибавили и задължителните кориди. В края на XVI в. практичните памплонци решили да обединят селскостопанските си нужди с религиозната традиция. През 1591 г. те преместили Деня на Сан Фермин - покровител на града им, от края на септември на 7 юли, за да съвпада с идването на стадата. Датата е символична - седмият ден от седмия месец в годината, в почит на седмицата, най-натоварената с християнски значения цифра.

14 - 15 юли - Празникът на Изкупителя (Festa del Redentore), Венеция, Италия  – В началото празникът започва като благодарност за изчезването на чумата през 1576 г., погубила над 50 хил. души. Тогавашният дож на Венеция Алвис I обещал да построи невиждана църква ако чумата изчезне. Така и станало. Най-известният архитект на Италия - Андреа Паладио  бил избран да построи величествената църква на остров Джудека. Църквата на Изкупителя, известна като Ил Реденторе била построена през 1592 г. и се превърнала в една от най-емблематичните религиозни архитектурни проекти на Палдио. Всяка година на празника на Изкупителя се събират стотици, пищно украсени лодки, пълни с маскирани венецианци, които се стичат по залез слънце пред църквата да похапнат или просто да видят едни от най-пищните фоейрверки в Европа, започващи традиционно в 23:30 ч.

16 – 17 юли – Празник на Сан Раниери, Пиза, Италия – Чества се през юли, на деня на Свети Раниери, патрон на град Пиза. По време на празника сградите и мостовете на града се украсяват с повече от 70 хил. свещи, а в река Арно се пускат да плават десетки хиляди чаени свещички. През първия ден от празника има множество увеселителни забави, както и традиционна заря. През втория ден, следобед, се провежда традиционното състезание с лодки по река Арно.

19 - 29 юли – Културен фестивал в Голуей, Ирландия – Фестивалът е един от най-големите и успешни културни събития в Ирландия. Провежда се всяка година през юли от 1978 г. Той е един от ключовите европейски културни фестивали. Културният фестивал в Голуей е международен празник на сценичните и визуалните изкуства и важна изява за ирландските  и международни изкуства. Годишно се посещава от над 150 хил.  души, които идват да видят стотици писатели, актьори, изпълнители и музиканти, участващи в десетки театърни постановки, спектакли, улични забавления, музика, комедия, литературни четения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ