По света и у нас през юни

По света и у нас през юни

България:

1 юни – Ден на детето или Международният ден за защита на децата се чества на тази дата в почти всички страни от бившия Социалистически лагер. Води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, която се провежда през 1925 г. в Женева (Швейцария)и се подписва декларация, която носи името „Женевската декларация”. Тя гласи следното:

1. Детето трябва да бъде поставено в положение да се развива правилно телесно и душевно.

2. Гладното дете трябва да бъде нахранено, болното дете да бъде лекувано, недоразвитите деца трябва да бъдат насърчени, заблудените деца трябва да бъдат вразумени, сираците и изоставените трябва да бъдат подпомогнати и прибрани.

3. Детето трябва първо да получава помощ във време на беда.

4. Детето трябва да бъде подготвено да изкарва прехраната си и трябва да бъде защитено от всяко изкористяване.

5. Детето трябва да бъде възпитавано в съзнание, че най-добрите си качества то трябва да употреби в услуга на своите братя.

За първи път Денят на детето се чества официално международно през 1950 г. в 51 страни по света, а е учреден през 1949 г. с решение на Съвета на Международната демократична федерация на жените.

На 14 декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата. Тази дата, обаче, не е повсеместно възприета, тъй като голямото мнозинство от страните в света предпочитат да съхранят традициите си в честването на празника на 1 юни. По традиция на този ден у нас се организират много забавления за децата.

 1 юни - Песни и танци от слънчева Добруджа - Дебрене 2011" – Събора се провежда за 42 път община Добричка, в местността „Славната канара". По традиция той събира заедно няколко поколения, които продължават да тачат и съхраняват българските традиции. Фолклорният форум е носител на добруджанската култура и бит, на народните традиции на българската духовност. Съборът има конкурсен характер. В него могат да се изявят певци, свирачи, танцьори, разказвачи на народни предания, инструментални, певчески, танцови и групи за народни обичаи, които изпълняват добруджанския автентичен фолклор.

1 – 30 юни - Международен хоров фестивал „Маестро Захари Медникаров" - Фестивалът се провежда в рамките на Международната фестивална програма на детското творчество „Приятели на България". Първото му издание е през 2004 г. Целта на фестивала е разпространение и популяризиране на традициите и постиженията на българската и чужда хорова школа, на много произведения за хор на български и чужди автори, изява на майсторските умения на младите таланти, възможности за бъдещо развитие на творческа дейност на изпълнители и педагози. Провежда се ежегодно през юни в Курортен комплекс „Албена".

1 юни – 31 юли - XXIV Музикален фестивал в Античния театър, гр. Пловдив - се организира от Пловдивското оперно-филхармонично дружество, с подкрепата на Община Пловдив, и е приемник на придобилия популярност сред пловдивчани Вердиев фестивал. Провежда се в Античния театър в града.

1 юни - ХІ Петропавловски Събор, гр. Лясковец - Националният събор на народното творчество се провежда през година в околностите на манастира „Св. Св. Петър и Павел” край Лясковец. В него участие вземат любителски и професионални колективи и индивидуални изпълнители от цялата страна, представящи народното творчество в цялото му многообразие, а също и състави от други държави.

1 юни - ,,Балканът пее и разказва” е мащабен, уникален проект, който се осъществява в между градовете Котел, Елена, Дряново, Трявна, Гурково и Твърдица от двете страни на Стара планина вече 36 години. От 1996 г. празникът е ежегоден (в началото на м. юни), като градовете се редуват в домакинството му. Запазвайки традиционното представяне на фолклорната култура, той се развива и обогатява с всяко следващо издание. Провеждат се срещи на организаторите, конкурси с учащи, изложби на местни творци и традиционни занаяти, привличат се специалисти в областта на фолклора, популяризира се в местните, регионални и национални медии.

1 – 4 юни - VII Международен детски балетен фестивал „С любов към танца", гр. Пловдив -  Фестивалът за първи път е организиран през 1999 г. и се провежда през година. По своя статут и правилник няма аналог в страната и чужбина. Целта му е да разнообрази и обогати репертоара на балетните състави и да стимулира децата изпълнители. Домакин на Фестивала е балетно студио „Буратино".

1 – 11 юни –XIX Международен театрален фестивал „Варненско лято”, гр. Варна  е най-мащабното международно театрално събитие в България. Негова основна цел е да представи основни тенденции в българската и международна сценична практика и да създаде пространство за междукултурен диалог, обмен и пазар. Програмата е построена като мозайка от модули. „Селекционирани български спектакли” държи във фокус театралните развития на българска сцена и извежда значимите и новаторски постижения през актуалния сезон. Международната програма представя водещи творци и тенденции в различни видове театър. Паралелната програма е отворена за разнообразни партньорски инициативи, дискусии, работни ателиета, теоретични конференции, лекции, представяне на книги, изложби и концерти. Организатор на фестивала е фондация МТФ „Варненско лято” със съорганизатори Българска асоциация за театър, Община Варна и Министерство на културата. Негови домакини са Драматичен театър „Стоян Бъчваров”, Държавен куклен театър – Варна, Градска художествена галерия, Фестивален и конгресен център, Археологичен музей - Варна и др.

1 – 4 юни - Кампания „Зелена седмица” е посветена на Световния ден на околната среда - 5 юни. Провежда се в Банско, с.Добринище и в района на термалните извори.

1 – 3 юни - Празник на черешата, гр. Кюстендил – празникът се свързва със славата на кюстендилския край като Овощната градина на България. Изложението на плодовете на овощния труд за страната започва от гр.Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието „Майка на българското овощарство”. Представя се изложба от разнообразни сортове череши, създадени в Института по земеделие в Кюстендил, и отглежданите от земеделските производители в региона. По време на събитието се провеждат много състезания, фолклорни забави и накрая се избират победителите на изложението за най-добро и атрактивно представяне, а черешите се раздават и изяждат.

3 юни - Нестинарски танци, с. Българи - Днес Българи е единственото нестинарско селище в България. В него се спазва стародавната дата на изпълнение на целия обряд и танцът в жарава – 3 срещу 4 юни, денят на Св. Св. Константин и Елена. Рано сутринта в деня на светците, на процесия, водена от нестинарите, се изнасяли иконите до близкия край селото свещен извор (аязмо). В шествието се включват всички жители. На извора иконите се освещават и се играе хоро — с тъпан и гайда, а водата от извора се приема за най-лековита през годината. След освещаването на иконите, шествието обикаля цялото село и нестинарите се прибират в параклис (наричан конак). В него се пазят иконите на Константин и Елена. В конака нестинарите прекарвали времето до вечерта и слушали непрекъснатото биене на тъпан в определен ритъм, от което изпадали в транс. В същото време на площада се пали огън, който се поддържа цял ден от най-стария нестинар или нестинарка (те обикновено са на възраст, при която вече не играят). На свечеряване огънят вече започва да се разстила за жаравата. В нея първи пристъпват най-старите практикуващи нестинари, които преди това обикалят жаравата три пъти, а след това я минават на кръст. Едва след това започва и истинският танц, като при него изпадналите в транс танцьори нерядко правели предсказания.

4 юни - Празника на Розата, гр. Казанлък е един от най-забележителните фестивали в България, посветен на красотата и цветята, пролетта и благоуханието на безценната казанлъшка роза. Празникът на Розата се празнува за първи път през 1903 г., като оттогава традиционно се провежда през първия уикенд на юни. Това е периодът, през който цъфти нежната маслодайна казанлъшка роза и насища въздуха със своя аромат. Днес празникът на Розата се е превърнал в международно празненство, в което се забавляват хиляди туристи и гости на града. 

4 юни - античен фестивал „Улпия Пауталия”, гр. Кюстендил е наследник на богата история от античността, през средновековието и възраждането до днес. Тази многовековна история провокира провеждането на фестивал на античното наследство – такова, каквото е било по тези земи преди повече от две хиляди години. Римският бит, култура, религия и военна организация оживяват пред гражданите и гостите на Кюстендил, наричан в античността Улпия Пауталия. Пред днешните Пауталиици се разкрива огромното наследство на града и богатата история на региона, за да могат да се гордеят не само, че са българи, а и че са кюстендилци.

4 юни - Национален младежки тракийски събор „Илиева нива” – Ден на тракийското дете, гр. Ивайловград е едно от най-значимите събития в региона, израз на преклонението пред ценността на детския живот като символ на бъдещето на нацията. Денят на тракийското дете е изключително богат на културни събития с основен акцент провеждане на детска асамблея. С много песни, танци, спортни състезания и конкурси се дава шанс на децата да бъдат щастливи, противопоставяйки на войната и смъртта своя съзидателен труд и усмивки.

4 - 5 юни -XI Национален конкурс на старата градска песен и шлагер "С песните на Ари”, гр. Хасково – За поредна година любителите на този вид музика ще могат да и се насладят в читалище „Заря".

4 – 6 юни - Международен фестивал „Огнена феерия”, гр. Банско има за цел чрез формите на уличния и площаден театър да спомогне за международния културен обмен и развитието на културните форми на туризъм чрез създаването на събитие, подходящо за всички възрасти, за български и чуждестранни туристи.

9 юни - IХ Международен работнически спортен фестивал, гр. Албена е най–голямото организирано спортно събитие за работещи.  Организатор на проявата е Българска работническа федерация „Труд, спорт и здраве”. Във фестивала участват около 90 работнически спортни клуба с близо 1900 души участници от България и 19 страни на Европа, Азия и Африка. Участниците във фестивала се състезават по 16 спортни дисциплини: мини футбол, волейбол, плажен волейбол, боулинг, тенис, тенис на маса, шахмат, бридж, баскетбол (стрийтбол), дартс, лека атлетика, плуване, теглене на въже, стрелба с въздушна пушка и петанк.

10 – 20 юни - 47-ми Международен фестивал на камерната музика, гр. Пловдив - се провежда в Етнографския комплекс и Драматичния театър.  С утвърден международен авторитет, фестивалът привлича зрителска аудитория от цял свят. Автентичната атмосфера на къщата на Куюмджиоглу, участието на световноизвестни български и чужди изпълнители, между които Ифра Нийман, Данаил Шафран, Святослав Рихтер, Милчо Левиев, Юри Буков, парижсият камерен оркестър, „ Шидлоф квартет”, „Лондонска серенада” и много други са гаранция за неговия успех.

14 – 19 юни - Модна Фиеста „Албена" - Вече единайсет години през месец юни курортният комплекс Албена се превръща в истинска модна столица. В продължение на пет дни  манекени и дизайнери показват на ценителите на българската мода актуалните тенденции за настъпващото лято при бельото, банските, ежедневните и официални облекла. Редица известни български и чуждестранни модни къщи участват във форума,чиито организатор е г-жа Мариана Аршева.

15 юни - Международен детски фестивал „Слънце - Радост - Красота” – гр. Несебър се провежда с участието на детски и юношески творчески колективи и изпълнители от България и други страни. На фестивала участниците показват своите таланти, за повишаване на изпълнителското им майсторство. Целта на фестивала е да спомогне за развитието на детското творчество чрез общуване на ръководителите и децата от различните колективи, обогатяване репертоара им с класически и съвременни произведения.

15 юни - Международният младежки фестивал-конкурс „Фолклор без граници", гр. Добрич и Албена  се провежда под егидата на Министерството на културата на Република България - Дирекция „Музика и танц". Фестивалът е ежегоден празник на уникалните, вечно живи и неизчерпаеми в многообразието си фолклорни традиции и представителен форум на певци, инструменталисти, хорове, оркестри и ансамбли.

19 – 26 юни - IX международен филмов фестивал за късометражно кино „В Двореца”, гр. Балчик е най-големият и престижен форум, представящ филми от всички стилове и жанрове с дължина до 45 минути в България. Кшищоф Зануси, Пиер Бисмут, Санди Либерсън, Джи Лий са само част от известните имена, свързани с този филмов празник. Успоредно с него се провежда и фестивалът Music Palace Fest, който в продължение на седмица даде изява на над 20 групи и певци от цял свят.

21 – 27 юни – VIII национален детски фестивал ,,Раховче", гр. Горна Оряховица - дава поле за изява на младите таланти, той се превърна в събитие номер едно за града и национален форум където си дават среща най-младите таланти на България от всички жанрове на изпъллнителското изкуство.

24 юни – Еньовден - Православният свят празнува рождението на Свети Йоан Предтеча и кръстител Господен. В народните представи на този ден слънцето започва бавно да умира и годината да клони към зимата. Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрев слънце жените - баячки, магьосници, ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. В някои райони правят толкова китки, колкото са членовете на семейството, наричат ги по именно и ги оставят през нощта навън. Сутринта по китката гадаят за здравето на този, комуто е наречена. Според вярванията, водата в реките и кладенците на този ден е лечебна, защото слънцето се е окъпало в нея.

24 – 25 юни - Elevation Festival , гр. Разлог - Над 20 изпълнители ще се качат на сцените на Elevation Festival в рамките на два дни. Супермодерните 30 Seconds to Mars, Hurts, Parov Stelar, Gentleman, култовите Dog eat Dog и Cyanna са само част от звездния списък на участниците в първото издание на фестивала. Към тях ще се присъединят и някои от емблематичните за DJ сцената имена, както и целият екип на Metropolis.

24 – 25 юни - Международен блус фест , гр. Русе – За поредна година сдружение „Блусфест” организира събитието, което има за цел да се създаде Международен блус фестивал в Русе, в който на една сцена да се представят формации и солисти от двете разклонения на блуса - джазмени и рок музиканти.

24 -25 юни - Русенски карнавал следва дългогодишната традиция на площадни забавления и градски емоции носи много радост на малки и големи в дунавския град.Карнавалното шествие тръгва от Парка на младежта към площада в центъра и понася след себе си стотици зрители.Две шествия тръгват по традиция от Вазата в Парка на младежта и от Историческия музей. Карнавалните армии се срещат за символичен сблъсък на площада.В края на карнавалната програма се изгаря чучелото на Карнавалния Цар, за да възкръсне отново през следващата година.

28 юни - Международен музикален фестивал Варненско лято" e най-старият музикален фестивал в България провежда всяка година през месеците юни и юли в гр. Варна. Получил национален и международен престиж, днес фестивалът е представителен форум на българското и световното музикално творчество и изпълнителско изкуство в областта на класическата музика. Фестивалът има многожанров характер и включва опера, симфонични концерти, камерна и хорова музика, тематични цикли, Международна лятна академия.През своето 85-годишно съществуване ММФ „Варненско лято” е спечелил национално и международно признание. Той допринася много за утвърждаването на българското музикално творчество и изпълнителско изкуство.

29 юни – Петровден е неподвижен църковен празник, който в източноправославния календар е посветен на Светите равноапостоли Петър и Павел. Те са наречени още „стълбове на православната вяра". Денят на светите равноапостоли Петър и Павел е един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Според народните вярвания Св. Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая. На този ден се коли „петровско пиле". Според схващанията на хората на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи. Две седмици преди празника църквата е определила да се пости. В този период не се ядат блажни ястия. Едва след края на светата литургия в памет на апостолите, когато свещеникът причестява богомолците, се слага край на Петровия пост.

Европа:

1 – 5 юни - Фестивал на уличните артисти „Артисти на площада” - За поредна година градчето Пенабили в Северна Италия ще бъде домакин на традиционен фестивал на уличните артисти. Повече от сто артисти на ден ще забавляват публиката по улиците и площадите на средновековния град, разположен в историческата област Монтефелтро. Тази година организаторите целят да поставят нов рекорд за ходене на въже. Повече от сто артисти на ден ще забавляват публиката по улиците и площадите на средновековния град, разположен в историческата област Монтефелтро. Възникнал спонтанно, фестивалът „Артисти на площада“ с течение на годините се превръща в международно събитие, което съчетава музика, театър, цирк и много изненади.

10 – 12 юни – Download Festival – Това е най-големият рок фестивал във Великобритания. Провежда се в Донингтън парк в Дарби. Името на събитието е избрано поради две причини. Downloading (сваляне) е мръсна дума в музикалната индустрия, откакто съществува споделянето на файловете и рок като бунтовническо движение в музиката. Организаторите на събитието срещат доста голям натиск от останалата индустрия, като някои дори претендират, че Download Festival ще разруши „музикалната индустрия.”

24 юни – Фестивалът на Свети Джон, Флоренция – парад, танци и още нещо. На 24 юни Флоренция се преоблича, празнува, танцува, весели се и пее в памет на Св. Джон. В основата на фестивала е един исторически футболен мач, но има също и надбягвания с лодки, фойерверки и костюмирани герои, които обикалят из града. Свети Джон има дълга историческа връзка с Флоренция. Християнски теолог счита Джон като пратеник на идващия Месия и ерата на Царството господне, а средновековна Флоренция счита себе си за прага към новата ера на човечеството, което е приело светеца за свой патрон.

25 юни – 11 юли – „Гранада” международен фестивал на танците и музиката, Испания - Това e невероятно събитие, което се провежда на различни, забележителни места като например Алхамбра. Това е едно от страхотните места, на които може да се насладите на висококачествена музика. Ежегодният международен фестивал на музиката и танците предоставя перфектен опит за любителите на музиката, танците и Granada, за да се насладят истински. Venues – мястото, където се провежда събитието, включва Палата на Карлос V, амфи театъра в Generalife Gardens, както и други исторически сгради и църкви. Фестивалът датира от 1883, когато серии симфонични концерти се е провеждала в палата. Събитието обединява много различни стилове, на практика музика от цял свят. Разбира се, може да се насладите на типичните испански китари и пламенните фламенко танци.

30 юни – 3 юли - Roskilde Festival,  Дания - Това е първият истински музикално-ориентиран фестивал в Дания. В началото е бил предназначен за хипари, но в наши дни покрива повече млади хора от Скандинавия и останалата част от Европа. На Roskilde Festival през 2007 е имало повече от 180 групи изпълнители и близо 80,000 посетители на концертите, с повече от 21,000 доброволци, 5,000 представители на медии и 3,000 артисти – което прави почти 110,000 хора, участници във фестивала. Традиционно фестивалът се открива в последната неделя на месец юни и продължава 4 дни.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ