Рони Джеймс Дио отлетя към дъгата


Един от основателите на „Рейнбоу”, един от най-великите хеви метъл музиканти Рони Джеймс Дио почина на 67 г. след дълга битка с жестоката диагноза „рак на стомаха”. Музикантът е издъхнал вчер сутринта в болница в Хюстън, щата Тексас.

Първоначално, неговата съпруга Уенди отхвърли слуховете в интернет, че е починал, но разкри, че не се чувства добре. Впоследствие в писмо, разпространено от Blabbermouth.net, Уенди Дио заяви, че е съкрушена от загубата на нейния обичан съпруг.

Писмото на Уенди

„Днес сърцето ми е разбито. Рони почина в 7.45 ч. неделя, 16 май. Много, много приятели и семейството успяха лично да се сбогуват с него, преди той да си замине от този свят. Рони знаеше колко много беше обичан от всички. Ние оценяваме любовта и подкрепата, която всички ни дадохте. Моля ви дайте ни няколко дни, за да се справим с ужасната загуба. Искам да знаете, че той ви обичаше всички и неговата музика ще живее вечно“.

Роналд Джеймс Падавона, който завинаги ще остане сред нас като Дио, е роден в Портсмът, Ню Хампшър в семейството на италиански имигранти през 1942 г. Името, с което се прослява взаимства от името на италианския мафиот Джони Дио. Вокалистът с характерния си, замопнящ се тембър, който се превръща с времето в негова запазена марка, той става известен през 1957 г. с групата The Vegas Kings. Впоследствие, Рони основава Elf, заедно с приятеля си, китаристът Ник Пантас, който обаче загива в автомобилна катастрофа. В средата на 70-те, Ричи Блекмор основава „Рейнбоу” и първият, който кани в нея е Дио. Рони е автор както на текстовете, така и на музиката към някои от парчетата в дебютния албум „Ritchie Blackmore's Rainbow“. От него са „Catch The Rainbow” и „The Temple of the King”, които се превръщат в безсмъртни хитове.

През 1979 г., Дио се присъединява към “Блек Сабат“, където замества Ози Озбърн, но само след три години напуска, за да създаде групата “Дио“, с барабанист Вини Апиче. Групата се радва на голям успех, като издава десет студийни албума. В последните няколко години, Дио и Апиче се присъединиха към членовете на “Блек Сабат“ Тони Йоми и Гийзър Бътлър за създаването на проекта Heaven & Hell. Рони получава и своя звезда на Алеята на славата на рокендрола в Холивуд през 2007 г.

Дио беше диагностициран с рак на стомаха миналата година, но въпреки това упорито се готвеше за лятно турне с Heaven & Hell. Преди няколко седмици обаче от Heaven & Hell, официално обявиха, че отменят всичките си летни концерти заради влошеното здраве на музиканта.

REST IN PEACE, DIO!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Фейсбук се срина за 40 минути
Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
SpaceX на Илон Мъск набира 75 млрд. долара преди най-голямото листване на борсата в света
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано