Тайните на Дисниленд
На пръв поглед Дисниленд може да изглежда като ясен, тематичен парк. Но той има таен, мистериозен свят, скрит зад балони, замъци и захарен памук. Скритият "Дисни" е място, където бродят диви котки в полунощ, Мики Маус се крие сред пейзажите, а филмови звезди пият мартини, зад затворени врати (б.р. - авторите визират увеселителния парк в САЩ).
Не е лесно парк като „Дисниленд“ да се поддържа без нежелани вредители. Всяка вечер след края на работното време, 200 диви котки се пускат в парка, за да пазят популацията на гризачите под контрол. Въпреки, че Дисни официално отказва коментар по въпроса, според слуховете, "котешката работна група" датира от 1957 г., когато ремонт на замъка на Спящата красавица разкрива колония на повече от 100 бездомни котки. След неуспешни опити да ги изгонят от парка, управата на Disney решава да използва котките в своя полза. Днес те прекарват светлата част на денонощието в почивка и работейки нощем.
В Дисниленд, кръглите уши на Мики Маус са емблема навсякъде. Но благодарение на специално обучени дизайнери и инженери има още стотици скрити уши на Мики, които също са разпръснати из парка. Фините символи често са трудно забележими, те са замаскирани в архитектурата и озеленяването, както и в най-малките стилистични детайли и флорални тапети. Никой не знае точно колко от тах съществуват.
Дисниленд е на сух режим, освен ако не членувате в "Клуб 33". Алкохолът е забранен на цялата територия на парка с изключение на тайния салон за коктейли, закътан над Blue Bayou. Той има ограничено членство, само 487 човека са в списъка на чакащите от приблизително 14 години. Клубът е дефиниран като изключително пространство за забавление за възможни инвеститори. Салонът има елегантна трапезария и винарска изба. Той е бил домакин на американски президенти, филмови звезди, чуждестранни високопоставени лица. Робърт Кенеди е вечерял тук на 3 юни, 1968 г., два дни преди да бъде убит.
Нещата невинаги са такива, каквито ги виждаме в Дисниленд. Дизайнерите на парка са създали оптически илюзии. Замъкът на Спящата красавица, например, изглежда много по-висок от 57 метра - това е така, защото "тухлите" и други архитектурни особености растат прогресивно, а кулите на замъка за значително по-малки. Матерхорн изглежда доста по-масивен, отколкото е, тъй като най-високите дървета са разполжени в подножието на планината, а най-малките са поставени на върха.
В Дисниленд, портиерът не е просто портиер - той е специален персонаж от магията на Дисни. Такива са касиерите, художниците, учителите по езда, градинарите. Всички те са специално обучени да следват определен етикет, който помага да се запази магията на Дисни. Ако са в костюми и униформи на Fantasyland например, никога не могат да стъпят в други части на парка - това може да обърка посетителите или да навреди на имиджа му. При насочване на гостите, те използват два пръста или отворена длан, никога показалец. Има специална книга, която описва в детайли как трябва да изглеждат служителите – свежи идеални лица, без дълги нокти, брада или боядисана коса.
Когато строителството е в ход в началото на 1950г., бащата на проекта Уолт Дисни не иска да пропусне нито момент от мечтата на живота си. Той прави малък частен апартамент за семейството си над противопожарната служба на „Мейн Стрийт“ в парка, откъдето да следи строежа изкъсо.
източник: BBC
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.