Трябва ли да се страхуваме от мебелите си?

Трябва ли да се страхуваме от мебелите си?

Трябва ли да се страхуваме от мебелите си?

Космите на домашните любимци и петната от вино по мебелите са най-малкият ни проблем. Истинската беда се крие в матраците и възглавниците под тях, които често се обработват с големи количества противовъзпалителни вещества, особено когато става дума за мебели западно производство. За това пише в. „Ню Йорк таймс”.

В новия документален филм на НВО „Отровната седалка” режисьорите Джеймс Редфорд и Кърби Уокър разкриват, че тези химикали, които се използват широко в производството на мебели за дома и офиса, рядко предотвратяват пожари, както е предвидено. Вместо това обаче отровните вещества „издишат” от матраците и седалките, когато се отпуснем върху тях с цялата си тежест, и изпращат към дробовете ни опасна смесица от прах и застояли химикали. Много медици свързват тези вещества с рака и други здравословни проблеми. Тревогата се засилва, когато се замислим, че сме изложени на влиянието им буквално всеки ден.

Филмът показва как един калифорнийски закон от 1975 година слага началото на широкото възприемане на противовъзпалителни химикали в производството на мебели. Лентата проследява пожарникари, учени, медици, юристи и разследващи журналисти, които от години се опитват да привлекат внимание към въпроса и дори успяха да доведат до промени в щата Калифорния, ограничаващи употребата на веществата.

„Повечето тапицирани мебели в дома ви, освен ако не са над 40-годишни, съдържат тези противовъзпалителни вещества в полиуретановата пяна, от която са произведени”, заяви Редфорд в интервю. Кърби Уокър добавя, че отровните свойства на тези химикали не намаляват с времето, а дори напротив – стават по-опасни, защото пяната се разгражда, разбива на мънички частици, които после по-лесно излитат във въздуха, а оттам – и в дробовете ни.

Двамата режисьори обясниха, че, щом започнали да достигат до истината за производството на мебели, се отървали от всички тапицирани канапета и матраци в домовете си, с изключение на няколко антикварни обекта. Те предупредиха, че мебелите са най-опасни за жените по време на бременност и кърмене. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ