Черната чума е жива!

Черната чума е жива!

Ново проучване на ДНК разкри страховитата истина –бактерията, причинила средновековната пандемия от бубонна чума, известна още като Черната смърт или Черната чума, все още е жива и здрава. ДНК образци, взети от жертви на чумата от средновековен Лондон, погребани в масови гробове, показаха, че стотици години по-късно същите генетични секвенции все още съществуват.

Бубонната чума отнема живота на поне една трета от европейското население само за пет години – между 1348 и 1353 г., припомня в. „Дейли мейл”. През последния век обаче чумата се среша много рядко и се лекува успешно. Смяташе се, че щамът, причинил масовата мор през Средновековието, е изчезнал отдавна или че пандемията е била причинена от комбинация на болести и бактерии като антракс и ебола. За съжаление учените от института по научна археология към университета в Тюбинген и специалистите от канадския университет „Макмастърс” доказаха, че бактерията Yersinia pestis, която е в основата на всички регистрирани случаи на чума от последните десетилетия, е същият щам, който преди няколко века буквално е обезлюдил Европа.

Предишни тестове, показали наличието на бактерията в средновековни образци, са били отхвърляни, защото се приемало, че са замърсени. Още една причина за скептицизма е, че съвременната Y. pestis се разпространява бавно и е много по-малко смъртоносна.

Учените обаче взели ДНК от 109 скелета от лондонски масови гробници и ги сравнили с други, несвързани с Черната смърт. Проучването убедително показало, че не става въпрос за никакво замърсяване на образците, а за реално наличие на бактерията у жертвите на средновековната пандемия.

Авторът на доклада Йоханес Краузе е категоричен, че Yersinia pesti е причината за масовата смърт през Средновековието. Смята се, че тя се е зародила преди векове в организма на китайски плъхове. Заразата тръгва по Пътя на коприната и достига Кримския полуостров през 1346 г. Оттам тя се разпространява до Средиземноморието и Англия, вероятно чрез бълхи, и скоро отнема живота на между 30 и 60% от населението на Стария континент.

Бубонната чума е и един от първите примери за биологично оръжие, защото през 14 век някои европейски армии катапултирали заразени тела през градските стени на обсадени градове, за да ги накарат да се предадат. През 1937-45 г., по време на Втората Японо-китайска война японската Имперска армия бомбардира китайския град Нингбо с бълхи, заразени с бубонна чума. Следва епидемия.

Последните известни случаи на заразени от чума са от 2010 г. Тогава бе съобщено за няколко болни в Перу и един в американския щат Орегон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ