Спорни методи за рекламиране в дигиталните медии

Спорни методи за рекламиране в дигиталните медии

Спорни методи за рекламиране в дигиталните медии

Десетки, понякога стотици фирми твърдят, че притежават невероятната способност да повишават продажбите на рекламодатели чрез "уникален маркетингов подход" или "достъп до определени трудно достижими медийни канали". Истината е следната: услугите на някои от тези агенции работят, но на други - въобще не. И докато рекламодателят влага време и пари във вторите, показателят "разход за придобиване на клиент", който е много важен индикатор за бизнеса, скача до небето. 

Това посочва в материал в американското списание Entrepreneur Адам Калинан - предприемач и инвеститор от САЩ. Той предлага полемична статия, в която посочва четири според него абсолютно неефективни начина за рекламиране в дигиталния свят. Ето кои са те. 

  • Предложено свързано съдържание. Забелязали ли сте, че когато четете една статия онлайн, често се предлагат свързани с нея новини и други подобни материали по темата - в дъното на страницата, или в социалните медии като кликнете линка към нея? Свързаните публикации изглеждат естествено поднесени на вниманието на интернет читателя, но не са. Те са платено съдържание, което го отвежда към друга страница - на фирма, която си е платила. Този тип рекламиране, според автора, не си заслужава парите. "Мога да кажа, че този модел за придобиване на клиенти не е ефективен, или поне не е работил за никой от нашите клиенти, които предлагат електронна търговия", посочва той. 
  • Поява на продукта или логото в ТВ предаване, публикувано в мрежата, или в онлайн филм. "В компанията ни Beachwood Ventures инвестираме в онлайн неща, в които се кръстосват забавлението и технологиите. Осигуряваме достъп до лидерите на мнение в интернет. Това означава, че можем да видим колко ефективно или неефективно е едно продуктово позициониране. И нека ви кажа: в повечето случаи то е само едно краткосрочно премигване в радара на аудиторията и не работи. Разбира се, ако продуктът или услугата ви са дискутирани в подробности пред сегментирана публика или в рамките на специфично видео съдържание, е по-добре. Но не може просто да разчитате, че нещо голямо ще излезе от бързата, кратка поява на марката или продукта ви в видео ефира", смята Калинан.
  • Продуктово позициониране в дигиталните медии в новинарски периоди на излъчванеТова е класическа грешка, която бизнесът прави. Той наема пиар фирма, която има връзките да му предостави известно внимание в онлайн медиите. Показването в тях обаче трудно би вкарало продукта в сутрешните новини в национален ефир. Едва ли би имало значително въздействие върху продажбите. 
  • Реклама в сайтовете на ежедневниците. Има стойност да се покаже една платена публикация за фирмата в сайтовете на авторитетни медии като този на "Уолстрийт джърнъл" дори, но ако продуктът не е тясно свързан с аудиторията и в случая на "Уолстрийт джърнъл" например не е финансов продукт, трафик към сайта на рекламодателя вероятно няма да се получи. В случая на печатните медии със сайтове е най-големият трик да осмислиш рекламата си, като много добре познаваш потенциалните си клиенти, за да знаеш къде точно да се позиционираш, посочва още авторът. 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ