Закон №1 за социалните медии

Закон №1 за социалните медии

Социалните медии безспорно са важен канал. Най-големите корпорации в света поставят стратегиите си за социалните медии в топ 3 на списъка с неща, които трябва да направят. Много от компаниите са загрижени, на първо място, от потенциалните скирити заплахи за репутацията в този канал. На второ място, искат да се възползват от вайръл маркетинг възможностите, водени от страха, че могат да изостанат от по-пъргавата, по-бърза, по-добре ориентирана в бъдещето конкуренция. Каквато и да е причината за първоначалния им интерес, големите компании твърде често гледат на социалните медии със страх и безпокойство.

Мениджмънтът на социалните медии отнема много време, а маркетинг отделите все пак трябва да продължат да правят и всичко останало, което така или иначе извършват и в момента. По-малките компании буквално нямат нови и достатъчно кадри, които да се заемат с това. Или, казано накратко, маркетинг отделите започват да се чувстват затрупани от работа и леко объркани.

Затова моят съвет към изпълнителните директори и маркетинг шефовете е да спрат да се тревожат и да се задълбочават в статии от типа 7 или 10 стъпки за овладяване на социалните медии. Повечето текстове по темата само карат социалния маркетинг да изглежда прекалено сложен. А той не е. Страхотният социален маркетинг се състои в това да обвържеш потребителите в разговор и да има дадеш възможност да общуват помежду си - нищо повече, нищо по-малко. Тогава им напомням, че техните компании ежедневно успешно провеждат хиляди разговори с потребители, доставчици, партньори. Ключът е да разбереш колко онлайн разговора бихте искали да предизвикате и на колко места желаете да ги проведете. Тогава им давам едно правило. Ако го следвате, почти няма как да сгрешите.

Започнете с малко.

Твърде много компании започват със списък от неща, които “имат нужда” да вкарат в играта на социалния маркетинг. Трябва ни страница във Facebook, нали? Трябва да присъстваме и в Twitter, нали? Трябва да създадем наша собствена страница за общността ни. Трябва да ангажираме ключови блогове, които покриват категорията ни, и още... и още... и още... нали?

Това е тотално погрешен подход. Причината е много проста. Ако се справите добре с това да въвлечете хората в диалог в рамките на социалната медиа, тя може да заработи наистина добре, понякога учудващо добре. Но ако не можете, и точно това е много важно, то по-добре да не сте в социалните мрежи въобще. Трябва много внимателно да прецените дали наистина сте в състояние да поемете обема онлайн разговори, които искате да провокирате. Да не се получи така, че вашият “списък със задачи” е много дълъг, или ресурсите ви са прекалено скромни.

Тъй като повечето компании нямат нови хора или в най-добрия случай имат един до двама души, които са квалифицирани в тази област, може да направите само едно нещо. Но го направете наистина добре. И в момента, в който го овладеете достатъчно добре - тогава и само тогава – може да се замислите да започнете работа върху втора програма за социален маркетинг. Друг, много ключов момент е да намерите съответните доказателства, че тази активност има добри резултати и на база на това да назначите още един човек, който да се занимава с новата инициатива. Ако не може да докажете, че тази дейност помага за развитието на бизнеса, по-добре спрете и потърсете нещо друго.

Може би първото нещо, с което е най-удачно да започнете е Facebook страница. Това може да даде страхотна основа за Twitter. А може би не. Помислете много внимателно какво ще даде нова сила, кое е най-подходящо конкретно за вашия бизнес, кое ще даде нужния тласък и, разбира се, шанс да вземете нужните нови попълнения за прилагане на програмата ви в социалните медии. Но не е “задължително” вашето присъствие в социалните медии на всяка цена. Има много компании, които могат и са успешни и без сложни стратегии и планове за активности в социалните мрежи. Вашата цел не е да наваксате, вашата възможност е започнете.

Така че, започнете с нещо малко.

Браян Шиан, изпълнителен директор на Team One Advertising, за Harvard Business Review.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август