Не подценявайте сегмента 50+!

Не подценявайте сегмента 50+!

Когато поколението на Бейби бума в Япония започна да се пенсионира през 2007 г., продажбите в една конкретна категория отчетоха скок. Не, не става дума за круизните пакети, книгите или инструментите за градинарство. Хит беше отчетен в търсенето на електрически китари.

Това поколение, което е израснало с рок-енд-рола, е по-здраво и по-активно от всяка друга група пенсионери в страната преди него. И беше събрало значителни спестявания от доходите си. Освен това ясно показа, че иска да се наслади на нещата, които са били модерни, докато това поколение е било на заплата.

Цялата тази история с японските пенсионери и китарите подчертава един важен урок за маркетинга: Не подценявайте сегмента 50+, група, която ще става все по-важна, докато развиващите се икономики застаряват.

В Азия, която е дом на големи маси от население от възрастни потребители, в страни като Япония, Хонконг, Южна Корея, Сингапур и Тайван, местните маркетолози са открили уникални начини да направят продуктите подходящи за хората на тази възраст.

Преди няколко години производителят на електроника LG представи в Южна Корея своя телефон Wine, предназначен за възрастните хора, заради големите си бутони, широкия, лесно читаем шрифт на текста, опростения му дизайн и маркетинга, насочен към моделите на средна възраст.

Wine бе един от апаратите на LG с топ продажби. След това компанията разбра, че потребителите започват да отклоняват вниманието си от него с навлизането на смартфоните на корейския пазар. „Това, което разбрахме, е, че в Корея възрастните клиенти не искат да изглеждат възрастни. Затова те биха предпочели да използват нов, модерен телефон, който децата и внуците им използват“, казва Кен Хонг, директор глобални комуникации в LG. (В този ред на мисли може да се отбележи също, че японската NTT Docomo постигна добър успех със своя Raku-Raku. Името означава „лесен“ телефон. Това лято тя продаде 20-милионната бройка от него.)

От значение е, че компании като LG разширяват своята целева група и промотират удобство и безопасност, които са силно свързани с по-старото население, без да затварят вратата си към младия сегмент, коментира още Хонг.

Някои от иновациите сред продуктите за възрастните хора в Азия включват хладилници с четири врати, проектирани така, че да не се налага потребителите да се навеждат непрекъснато, за да вземат или поставят замразени храни. Предлага се и прахосмукачка, която автоматично следва човека, който чисти, вместо той да я движи.

Специалистите смятат, че Япония, Корея и Хонконг са използвани като тестови пазари по отношение на продуктовите стратегии спрямо хората в пенсионна възраст. Много от иновациите в стоките и услугите, предназначени за тях, вероятно скоро ще се пренесат и на другите развити пазари.

Екип на AdvertisingAge

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ