Рекламата на бъдещето

Рекламата на бъдещето

Ако все още мислите, че можете да направите маркетинг пробив на бранд чрез повтарящо се рекламно съобщение, имайте предвид, че се задава нещо ново на хоризонта. То е технология, която първо ще се реализира в най-развитите в рекламните иновации нации, сред които е Америка.

Медии в САЩ твърдят, че Apple разработва софтуер на име iBeacon, който дава възможност нейни устройства да комуникират помежду си чрез сигнали от ниска bluetooth енергия, разпространявана в обхват до 45 метра. PlayPal пък анонсира инициатива с подобна технология, която има почти същото име - Beacon.

За какво става дума? 

Технологията ще позволи на клиентите да се разхождат из магазините и докато го правят и си харесат някой продукт, да насочат мобилните си устройства към него и така да се сдобият с неограничена информация за него. Тази информация се очаква да се превърне в един вид тяхно "рентгеново зрение" - ще им даде поглед да "виждат” отвъд рекламата и опаковката. Да избират според допълнителна информация. 

За някои марки концепцията е плашеща. За други обаче тя предлага невероятна възможност да се отличат.

Представете си, че един клиент си търси в магазина фотоапарат. Технологията за микролокация ще му позволи да открие на място ценна информация за продуктите, разположени на не повече от 45 метра. Да си представим сега, че в конкретната ситуация клиентът има избор между два фотоапарата в магазина. И двата имат силна реклама, добре опаковани са и търговецът е ентусиазиран, мил и симпатичен. Едната компания производител обаче му предлага бързо и лесно да получава информация за продукта й чрез телефона си, да разбере спецификите му и да ги съпостави със своите предпочитания, да гледа видеоклипове, да сваля промоции и да чете прегледи и мнения за продукта от опитни хора, в случая, да кажем, фотографи. Сега си представете, че другият производител не предлага такава информация. Клиентът трябва да започне да търси в уеб браузъра на телефона си информация за продукта му, за да разбере лично нещо повече за него. При тази ситуация на двоумене победителят между двамата е ясен. Колкото и страхотна опаковка да има вторият производител, по-вероятно е покупката да се определи от количеството информация, което клиентът е получил от първия.

Разбира се, тази иновация не означава, че добрата реклама и опаковките ще отстъпят като инструменти на маркетинг фронта в магазините. Марките обаче ще стават все по-прозрачни. Тези от тях, който се развиват, ще мислят за рекламата като за задълбочено съдържание за продуктите и услугите им, не като за агресивно повтарящо се съобщение. Те ще предлагат точната информация според нуждите на клиентите, в точния момент, на точното място.

Какъв е изборът пред маркетолозите?

Те могат да игнорират технологията за микролокация и да се надяват, че традиционната реклама ще им изгради силен бранд. Или да правят всичко възможно да я използват. Ако решат да я ползват, ще имат нужда от стратегии и ресурси да си осигурят нужната информация, като се започне от създаване на онлайн съдържание и се стигне до мнения и коментари за продуктите им.

Може би технологията ще се развие. Засега обаче тя е само в зародиш. Вероятно ще са необходими месеци за изследвания, изготвяне на стратегии и творческа работа. Всеки случай, когато тя се роди, маркетингът, който я адаптира, ще трябва да си напише карта на цялото потребителско пътуване в магазините и да определи точното количество информация, нужно за да спечели от нея. 

От Advertising Age

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ