Хуморът като маркетинг инструмент

Тази есен кандидатът за конгресмен в Масачузетс Карл Скиортино публикува в YouTube симпатично и забавно видео с името „Баща и син“. С него той замъгли границите между традиционната политическа реклама и маркетинга със съдържание. Кадрите са кратка история от минута. По-късно Аарон Блек от „Вашингтон Пост“ нарече клипа „една от по-интересните кампании, които сме виждали от известно време“. Крис Хейс от MSNBC пък написа съобщение до неговите повече от 250 000 последнователи в Twitter, което гласеше „Тази реклама в общи линии е шедьовър“.

Защо цялото това внимание? Скиортионо е открит гей от 35 години насам. Неговото видео се заиграва с идеята да се свърже с бащите, които го гледат. В случая не от името на един хомосексуалист, който се кандидатира за конгресмен, а от това на един „масачузетски либерал“.

От гледна точка на маркетинга клипът променя политическия дневен ред, използвайки хумор, за да привлече вниманието на зрители с най-различни качества. Също както всяка реклама, той се опитва да достигне до хората, било то гласоподаватели или клиенти.

Хуморът е ефективен маркетинг инструмент, защото показва лицето, което се рекламира, повече като обикновен човек. Освен това, той изненадва. За малките марки може да бъде полезен – с него те ще съумеят да се отличат в тълпата.

Как може да бъде използван от тях? Ето и няколко съвета.

1. Започнете с намирането на креативни хора. Всяко добро съдържание стартира от откриването на талантливи творци. Това се отнася както за инициативата да се направи едно смешно маркетинг съобщение, така и за васяка друга маркетинг инициатива. Може да бъдете забавни и креативни, а може също и да се възползвате от ситуацията в която се намирате и така да се опитате да се представите като по-смешни. Препоръка: Накарайте някой да ви погледне отвън. Използвайте външната гледна точка на човек, който ще ви посочи кое изглежда смешно в положението, в което се намирате.

2. Щом изкажете смешно посление, веднага се отдръпнете. Нищо не убива смеха повече от последвалия коментар на този, който го отправя.

3. Помислете за история, може би дори някакъв проблем. Много от смешното в живота се ражда от проблемни ситуации, в които има болка и положението е тежко. Ако откриете такава ситуация, използвайте хипербола, за да увеличите разказа си за разочарованието до абсурдни нива. 

4. Вложете повече ум, отколкото бюджет. Малките фирми може да бъдат изправени пред предизвикателството на ограничените бюджети и ресурси, но все пак имат предимство що се отнася до създаването на маркетинг с хумор. Големите компании са задвижени най-вече от бюрокрация и в тях има по-дълги процеси на одобрение. Това ги прави по-малко гъвкави като реакция спрямо темите на деня и коментарите на зрители и потребители и по-малко дръзки в избора на смели, нестандартни идеи за маркетинг. А хуморът в рекламата често е въпрос освен на талант, и на риск.

От сп. Entrepreneur 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ