Те знаят как да ви вбесят

 Те знаят как да ви вбесят

Като психотерапевт съм прекарал голяма част от кариерата си в изучаване на междуличностните отношения и личностните разстройства, като дори съм обучавал персонал в американската армия, ФБР и ЦРУ. Една тема, която намирам за най-интересна, е социопатията, което е термин, използван за описване на антисоциално разстройство на личността. Социопатите могат да предизвикат хаос в живота ви и могат да бъдат по-трудни за забелязване от психопатите. Това важи в пълна сила и за работното място. Психопатите са склонни да бъдат по-манипулативни и минимизират риска от престъпни дейности. Социопатите, от друга страна, обикновено са по-непостоянни и по-често се поддават на емоциите, особено когато става въпрос за ярост и гняв, което ги прави по-опасни. Ето някои от най-често срещаните признаци, по които може да разпознаете социопатите на работното място.

Те различават правилното от грешното, но просто не им пука

Когато става въпрос за различаването на правилното и грешното, за социопатите правилното винаги е това, което е в техния най-добър интерес. Ако това им служи добре, те вярват, че действията им са напълно оправдани. Това означава, че социопатите не изпитват никакви угризения на съвестта, независимо кой е наранен или ощетен в процеса.

Тяхната личност е изградена така, че да ангажира и омагьосва

Някои социопати не могат да контролират импулсите си и страдат от набор от пристрастяващи и саморазрушителни поведения и навици. Но тези, които са в състояние да устоят на желанието за постигане на мигновено удовлетворение и са способни да планират дългосрочно, са най-опасни, тъй като са педантични и целенасочени. Те обикновено правят изключително добро първо впечатление и изглеждат топли, съпричастни и дори алтруистични, макар че не са нито едно от тези неща.

Те не винаги изглеждат напълно искрени

Социопатите нямат ясна представа за това кои са всъщност, така че те трябва се борят да поддържат впечатлението, което създават и излъчват към света. Те носят една маска на социотия, върху която е сложена още една маска на нечестност. Това означава, че когато лъжат, може да звучат като карикатура на честен човек, а не като наистина искрен човек. Например, един социопат може да звучи като развалена плоча и да използва фрази, насочени към определена крайност - „На 100% не съм виновен“ или „Заклевам се, че никога не съм правил това“, в опит да убедят другите в своята искреност.

Знаят как да накарат кръвта ви да кипне

Социопатите знаят как да натиснат правилните психологически бутони, за да получат контрол в една връзка. След като постигнат известна степен на разбирателство, те ще се стремят да подкопаят емоционалната стабилност на своята цел. По тази причина те обичат да бъдат непредсказуеми (това е характерно за повечето личностни разстройства). Понякога поведението им се дължи на конкретното разстройство, а друг път е чисто тактически обосновано с цел объркване и манипулация.

Най-лошите им склонности бързо излизат наяве, когато почувстват, че губят контрол над вас

Когато един социопат разбере, че не сте „послушен“, той ще премине в режим на атака. Кажете сбогом на фалшивата учтивостта. Те ще хвърлят възможно обвинение във ваша посока пред всеки, който е готов да ги слуша - приятели, съседи, членове на семейството, колеги.

Те демонстрират фалшиво смирение

Друго нещо, по което можете да ги разпознаете, е фалшивата уязвимост. Социопатите могат да покажат „голямо смирение“, като се представят за кротки и непретенциозни. Неквалифицираният наблюдател може да повярва, че това е истинската същност на социопата, когато той е без маска. В действителност това е поредната маска от неговия гардероб.

Разобличаването на личностните разстройства е трудно

Изброените дотук признаци са полезни, но те не винаги са достатъчни, за да разпознаете един социопат. Ако някаква причина се окажете във връзка със социопат, имайте предвид следните съвети:

  • Избягвайте публични демонстрации на несъгласие със социопати. Всяка дума или действие, което ги кара да се чувстват засрамени, може да предизвика тежки реакции.
  • Не ги наричайте социопати, а постепенно работете за прекратяване на връзката.
  • Да имате социопат в живота си може да бъде много предизвикателно и да ви кара да се чувствате изолирани, така че помислете за посещение на терапевт или за присъединяване към група за подкрепа. Да имаш с кого да говориш може да бъде много полезно.

Не винаги можем да променим нечие поведение, но има начини да изградим граници, които да ни помогнат да се справим в подобна ситуация. В края на краищата нашето емоционално благополучие е неразривно свързано с качеството на нашите взаимоотношения.

..........

Дейвид Дж. Либерман, психотерапевт и автор на „Mindreader: The New Science of Deciphering What People Really Think, What They Really Want, and Who They Really Are“, за CNBC

Превод: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ