Зарина Генчева: Всеки според заслуженото
От мениджърите си изисквам да бъдат достойни, смислени и справедливи, споделя управляващият директор на „Метрореклама“ Зарина Генчева. Тя е основател и председател на УС на Транспортната индоор и аутдоор рекламна асоциация (ТИАРА) –представител на българския аутдоор рекламен бизнес в Световната асоциация за външна реклама World Out of Home Organization. От 2018 г. е член на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) с ресор „Пазар на труда“. Член е на Общинския експертен съвет по устройство на територията на Столичната община (ОЕСУТ), на Националния съвет за саморегулация (НСС) и на Българския форум на бизнес лидерите. Дипломира се с отличие в Техническия университет – София, със специалност „Инженер мениджър“ и специализация „Фирмен мениджмънт“.
Госпожо Генчева, като какъв лидер се определяте?
Трансформационното лидерство е това, което най-много импонира на моя модел на поведение и управление. Литературата сочи, че това са лидерите, които влагат енергия и страст, която вдъхновява околните и ги кара да ги следват. За мен е важно да давам пример, да мотивирам и насърчавам колегите си да вървим в избраната посока с общи усилия и да даваме предимство на съвместната ни цел, а след това на личните си интереси.
Какви фактори имате предвид, когато вземате важно решение?
Най-важното, което отчитам, е колко риск носи това решение, колко хора ще засегне и за колко от тях ще донесе положителен ефект. Не правя компромис с почтеността, истината и справедливостта.
Кой е моралният ви компас за справедливост и как го прилагате в бизнеса?
Всеки според заслуженото! Ако човек е отговорен и полага усилия, ще е справедливо да постига и успехи. Съблюдавам точно за това и се старая самата аз да бъда справедлива в общуването си с колеги и партньори, да давам очакването и да изисквам очакваното насреща.
Учи ли се лидерството и какво изисквате от мениджърите, които работят за вас?
Въпреки че лидерството се преподава в университети, школи и курсове, аз вярвам, че човек може да се научи да управлява, да бъде мениджър. За да бъде лидер, трябва да носи и развива определени качества, които са вродени и трудно могат да бъдат придобити. От мениджърите си изисквам да бъдат достойни, смислени и справедливи ръководители. И ако някой от тях притежава онази харизма и устрем, за да бъде лидер, то той не остава незабелязан.
Съгласна ли сте с думите на Маргарет Тачър и как бихте ги допълнили „Ако искаш нещо да бъде казано, помоли мъж. Ако искаш нещо да бъде направено, помоли жена“?
Доколкото ми е известно Маргарет Тачър е не само първата жена премиер на Обединеното кралство, но и най-дълго управлявалият министър-председател в историята му. Вярвам, че е имала своето право да каже точно тази реплика, но считам, че в момента, в XXI век, обществото се намира на различно ниво на разбиране по отношение на мястото на жената и мъжа в него. Ще си позволя да споделя две мои любими мисли от тази велика личност: „Безплатно сирене има само в капана за мишки“ и „Единственият начин да стигнеш до върха е да преодоляваш стъпало след стъпало, едно по едно. И в процеса на това изкачване ти внезапно придобиваш всички качества, навици и умения, необходими за постигане на успеха, които преди не си имал“. Мисля, че те ще бъдат релевантни към живота на всеки, винаги.
Материалът е публикуван в бр.5/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.