Общото между мениджмънта и градинарството

Общото между мениджмънта и градинарството

Общото между мениджмънта и градинарството

Докато се уча да управлявам максимално свободно нашата компания, винаги съм принуден да преосмислям всеизвестните истини за мениджмънта. Ето един урок, който научих в началото на своето пътешествие:

Понякога най-бързият път към решаването на някакъв проблем не е най-добрият.

Споделям: Компаниите с вертикална структура определено умеят да постигат високи нива на експедитивност – и ако това е крайната ви цел, тогава йерархията е точно за вас. Често структурата „командвай и контролирай“ създава най-точната версия на нашата визия, при това бързо.

Но не очаквайте продуктите на тази йерархия да ви изненадат приятно, нито пък тя да реагира положително на силите и събитията извън вашия контрол. Не очаквайте от нея да процъфтява без щателен надзор.

С други думи, не очаквайте тя да е гъвкава. Причината е, че гъвкавостта изисква от организацията способност да отвръща и реагира. А тази способност просто не е по възможностите на вертикалните системи. Гъвкавостта изисква компания, в която всяко „кубче“ има свобода на действие и отговорност да реагира на – и да е приспособява към – променящата се среда. Това не е нещо, което централизираното планиране може да постигне. Ако ви звучи хаотично, прави сте – така е. Но дългосрочните резултати ще ви изненадат по много и позитивни начини.

Малко градинарство

Представете си една многогодишна градина в началния етап от развитието й – изглежда също толкова хаотична. За да достигне потенциала си, тя ще се нуждае от много грижи. Но ползите от поддръжката й могат да бъдат прекрасни. Всяка година тя ви радва с нови цветове, нови конфигурации; неща, които не сте предвидили или очаквали, ви изненадват – и всичко това само защото се продължавали да инвестирате в нея.

Разбира се, можете да засадите едногодишна градина – това ще отнеме много по-малко време. Можете да посадите растенията на желаното от вас място, да ги аранжирате прецизно, да контролирате всеки аспект от проекта си от началото до края. Градината може да разцъфне, но красотата й ще бъде краткотрайна. На следващата година ще трябва да започнете наново.

Ръководенето на отворена организация – където йерархията отстъпва голяма част от контрола си на динамичните, взаимно свързани структури – прилича на поддръжката на многогодишна градина. То включва повече работа върху условията (обръщане на почвата, откриване на местата, които се нуждаят от напояване), отколкото диктуване на посоката. Означава да създавате контекста на събитията (неща, които може би не сте си представяли), за да ги накарате да се случат.

И освен всичко това, грижите за вашата мрежа всеки път ще ви носят най-добрите резултати. Защото когато сте възложили на хората си да развиват себе си и работата си както намерят за добре, ще се радвате на по-устойчиви, бързи и ефективни решения. Както пиша в The Open Organization, мрежовите култури създават условия за по-бързи реакции на внезапните и спешни ситуации. Йерархиите може да ви позволяват да вземате еднократни решения с по-голяма скорост, но те не носят ползи в дългосрочен план.

Ангажирано мислене

Да вземем за пример вероятно една от най-старите отворени и ангажирани системи – американската съдебна. Днес тя е изключително изпипана и нюансирана; високо адаптивна и непрестанно развиваща се. Но за изграждането й са били нужни стотици години на усилен труд – поддръжка, разходи и корекции в отговор на местни, контекстуални промени. Тя е основана върху множество правни прецеденти и мнения, възникнали по естествен път. Една съдебна система може да бъде „продиктувана“ отвисоко – „излюпена“ напълно оформена в далеч по-кратък срок, – но тя би била далеч по-малко подготвена за проблемите на сложния реален свят.

Да, понякога трябва да постигнем някаква цел в максимално кратък срок. Случва се и на нас, в Red Hat – вместо да впрегнем богатата култура на разнообразните си мрежи, за да измислим най-доброто решение, избираме прекия път. Но винаги сме наясно с недостатъците на този подход.

Защото в повечето случаи най-бързото решение не е най-доброто такова. Имайте го предвид следващия път, когато сте ядосани на бавния темп на изпълнение на своята мрежа. Когато сте готови да пожънете посятото, ще бъдете щастливи.

Джим Уайтхърст, президент и главен изпълнителен директор на Red Hat, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ