12 съвета за по-добро здраве - Част 10

12 съвета за по-добро здраве - Част 10

Мозъкът ви се нуждае от също толкова грижи, колкото тялото ви. И както не бихте помолили покер приятелчето ви да ви бъде фитнес инструктор, се нуждаете от безпристрастен професионалист, който да се грижи за психическото ви здраве. Ето как да си намерите добър терапевт и да извлечете максимална полза от всяко посещение.

За много хора споменаването на думата „терапевт“ извиква картини на брадат чудак, приличащ на Фройд, който се рови в спомените им от детството и реагира на всяко тяхно признание седмица след седмица с баналното „Как се чувствате?“ За щастие, този отегчителен вид непрекъснато говорене вече не е популярен. Модерните психотерапевти се стремят към леснопостижими цели и измерим прогрес. С други думи – резултати. Уловката е, че трябва да работите по-усилено сами над себе си, за да усетите ползите. Но по-добре това, отколкото да прекарате остатъка от живота си на дивана.

Първо, направете кратко проучване

Готвейки се да разкажете на напълно непознат човек всичките си тайни, замислете се пред каква личност би ви било най-комфортно да се изповядате. Дали искате опитен мъдрец, който се е сблъскал с всичко, или някой на вашите години? Дали да е мъж, или жена?

След като решите възрастта и пола, разровете се в интернет. Там ще намерите профилите на различни психолози, информация за техните образование и акредитация, както и – много важен момент – пощенския им код. В противен случай може да намерите идеалния терапевт, но ако ви отнема два часа да стигнете до него, просто не си струва. Ще загубите мотивация още по пътя.

Научете три прости букви.

Има един подход, познат като когнитивна поведенческа терапия (КПТ), който се отнася към психологията както разгърнатата защита към футбола – това е модерният начин да се играе. Според КПТ, чувствата ви се влияят от начина ви на мислене – контролирайте мислите и ще се справите с негативните емоции.

За да постигнете това, КПТ разгражда така наречените автоматични мисли – „Аз съм провал“, „Ще си остана сам“, „Този комар определено ме зарази с нилска треска“ – на съставните им части. Когато разберете какви са причините за подобно пораженско мислене, можете да ги обезоръжите и да се върнете към доброто старо мислене.

Правете разликата между терапевт и фармацевт

Ако сте от хората, които смятат, че посещенията при психотерапевт са твърде инвазивни и безрезултатни, има вероятност да се явите на първата си среща с нагласата „Просто ми дай вълшебното хапче най-после!“

Ето как стоят нещата: проучвания показват, че психотерапията е също толкова ефективна, колкото медикаментите, що се отнася до справянето със симптомите на депресия или тревожност в краткосрочен план, а резултатите в дългосрочен план са дори по-добри. Затова, въпреки че можете да говорите с терапевта си за медикаментозно лечение, не очаквайте той да ви даде рецепта за всеки ваш проблем. Ако нещо ви тревожи, може би наистина се нуждаете от терапия. А и повечето терапевти и без друго нямат прави да предписват лекарства. Така че съжаляваме за разочарованието.

Бъдете прилежен и искрен пациент

Някои психотерапевти (особено онези, които практикуват КПТ) дават задачи за домашно. Например, ако страдате от тревожност, може да се наложи да си записвате всеки път, в който от страх по дланите ви избие пот. Направете го. На следващия път ще можете да обсъдите с терапевта си причините, които са довели до тази паника, и начинът, по който се подходили към ситуацията („Свих се на кълбо“ не е идеалният отговор, но ако това е, което се е случило, бъдете честни).

Помнете, че психотерапията не е като ходенето по срещи

Не търсите човек, на когото да подарите сърцето си за вечни времена. Ходенето на психотерапия е по-скоро като наемането на водопроводчик – той идва да поправи кранчето, вие го пускате в дома си, но когато всичко свърши, не искате да го виждате никога повече.

Още в първите сесии се разберете с терапевта си за какъв период от време ще го посещавате. Ако прескочите крайния срок и още се чувствате като парцал, съставете план за влизане в релсите. Попитайте го какво смята за досегашния ви напредък и за това, какво следва.

Когато почувствате, че вече не ви е нужна терапия, все пак е добре да му кажете. Обсъдете причините, поради които сте започнали да ходите и как се е променил начинът, по който се чувствате. Когато желанието ви за секс се върне и пак усетите вкуса на храната, когато филмите ви разсмиват, вместо да ви разплакват, както е редно, значи всичко ви е наред!

Мич Моксли, за GQ Magazine

Следва продължение

Вижте още: 12 съвета за по-добро здраве - Част 9

12 съвета за по-добро здраве - Част 8

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ