Бактерия превръща токсични химикали в 24-каратово злато

Бактерия превръща токсични химикали в 24-каратово злато

Учени в Университета на Мичиган обявиха сензационно, че са открили бактерия със забележителната способност да превръща токсични химикали в 24-каратово злато. Пробивът е бил представен по време на изложба, посветена на биотехнологиите, озаглавена "Големият труд на любителя на метала". Изследователят Адам Браун е определил постижението като "нео-алхимия" на модерните дни, съобщава Business Insider.

Бактерията се нарича Cupriavidus metallidurans. Тя е микроб, който притежава уникалната способност да оцелява в изключително токсична среда. Преди няколко години учените са я открили да се развива върху парчета злато в две отделни места в Австралия на разстояние от хиляди мили едно от друго. Това ги е накарало да се запитат дали бактерията само живее в близост до златото или всъщност има някаква връзка с появата му.

Казем Кашефи – асистент професор по микробиология и молекулярна генетика и Адам Браун, специалист в областта на електронното изкуство, са открили, че бактерията може да се отглежда, ако е поставена в златен хлорид – токсичен химикал, който няма никаква стойност. Екипът е започнал да я храни в лабораторни условия с "безпрецедентно голямо количество златен хлорид". Оказало се, че тя е невероятно устойчива на вредните ефекти на този силно токсиен химикал и продължавала да живее, като се храни с него. Седмица по-късно превърнала химикала в 99.9% чисто злато. "Детайлите са малко сложни, но като цяло Cupriavidus metallidurans може да се храни с токсини и да изхвърля златни съставки", каза пред Gizmodo наблюдателят Хесус Диас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ