Джеймс Камерън се спусна до дъното на Марианската падина
Режисьорът на "Титаник" и "Аватар" Джеймс Камерън се спусна до най-дълбоката точка в земната кора – Марианската падина, съобщава BBC. С помощта на специално проектирана подводница с място за един човек в 7.52 часа местно време той е навлязъл на 10 989 м дълбочина. Налягането в тази точка е много силно, температурите са ниски, а светлината е напълно непозната на подводните създания, които се смята, че обитават тези води и подводните слоеве по-нагоре.
Първите думи на Камерън след като пристигнал на дъното били „Всички системи работят!”.
Подводницата му "Deepsea Challenger" е супермодерна. Спускането е продължило 2 часа. Режисьорът и изследовател е прекарал на дъното 2 часа. Плавателният съд разполага с монтирани камери и устойчиви източници на светлини. Камерън е успял да филмира дъното. Събрал е и 3D материал и с него смята да направи документален филм.
Това е едва втората успешна експедиция до най-дълбоката точка на Земята. Предишното и първо успешно пътуване до дъното на Марианската падина е през 1960 г. Тогава американският военен Джон Уолш и швейцарският океанограф Жак Пикар успяват да достигнат най-дълбокото място в земната кора с батискафа "Триест" и прекарват там 20 минути. Те обаче имат проблем при приземяването на морското дъно. Във водата се вдига тиня и кал и гледката им е замъглена.
Преди да извърши историческото начинание Джеймс Камерън обясни пред BBC, че ако успее да го стори би изпълнил мечтата на живота си.
Подводницата The Deepsea Challenger е построена в Австралия. Камерън прекарва последните две години като тайно работи по изграждането й с екип от инженери, които я проектират и създават. Тя тежи 11 тона и е дълга повече от 7 метра. Режисьорът я описва като „вертикално торпедо”, което прерязва водата като му позволява скоростно спускане. Изградена е от подплатена стомана, способна да издържи настиск от 1000 атмосфери. Освен с камерите и светлините, тя разполага с роботизирани ръце, които й позволяват да събира камъни и мостри от най-дълбокото морско дъно.
Тази мултимилионна експедиция, първа по рода си през този век, е финансирана от самия Камерън, от Rolex и едно от големите научнопопулярни списания в Америка. Очаква се, че чрез събраните образци и парченца от почвата ще помогнат на учените да разберат повече за най-дълбоките места на Земята, смятани за далеч по-непознати за човечеството от космическото пространство в близост до нашата планета.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.