Днешният ден е по-дълъг
Последната минута този месец ще продължи 61 секунди. Във всички страни по света през нощта на 30 юни срещу 1 юли в координираното универсално време (наследника на средното гринуичко време) минутата между 23:59 и 00:00 ще продължи с 1 секунда по-дълго от обикновено.
Въвеждането на корекцията е на базата на данни от Международната служба IERS.
Допълнителна секунда компенсира забавеното въртене на планетата. Корекцията на показанията на атомните часовници е необходима периодичнo заради увеличаващото се разминаване с астрономическото време. То едва забележимо изостава тъй като скоростта на въртене на Земята около оста й намалява по-бързо, отколкото нейната скорост на движение около Слънцето. Според оценките за 1000 години разликата е около десетина минути.
Точността на механичните часовници и ранните астрономически наблюдения е била недостатъчна, за да се измери този ефект. Нашите биологични часовници пък изобщо игнорират разлика от порядъка на части от секундата за година. Едва с появата на свръхточните атомни часовници и протоколите за синхронизация с тях, изоставането на астрономическото време от еталонното се превърна в съществен проблем.
От 1987 г. с него се занимава организацията “Международна служба за въртене на Земята”, която оценява ъгловата скорост на въртене на планетата и засича периодичното отклонение на земната ос – прецесия и нутация. Тези колебания възникват поради гравитационното влияние на Слънцето и Луната, както и на своеобразната форма на планетата, водеща до неравномерно разпределение на масата.
Изчислените поправки се въвеждат в координатна система и се отчитат като допълнителна секунда. Те се добавят на 31 декември или 30 юни в текущото показание на световното време. Допълнителна секунда вече е въвеждана 20 пъти от 1972 г. насам.
Допълнителната секунда може да предизвика проблем за компютрите, тъй като всяка секунда е уникално число, което не може да се повтаря. От службата за точно време към ВМС на САЩ съветват просто да се изключат компютрите в 23:58 на 30 юни и да се включат след пет минути. За съжаление, далеч не всички могат да бъдат изключени.
Секундното разминаване може да доведе до срив в програмите за строга идентификация, използващи времеви маркери. Поправката може да изкриви и резултатите от продължителни научни експерименти и да наруши изпълнението на космическите изследвания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.