Мъжът с първия изкуствен крак, контролиран от ума (видео)

Американецът Зак Воутър разполага с първия в света изкуствен крак, който му позволява лесно и интуитивно да върви и да изкачва стълби. Технологията на крайника работи според инструкции от мозъка му – нещо, невъзможно за протезите на краката досега.

Кракът е първи по рода си със способността си да се движи според мислите на потребителя, разказва статия в медицински журнал в Ню Ингланд, САЩ. 32-годишният Воутър губи крака си при катастрофа с мотоциклет през 2009 г. Докторите ампутират крайника над коляното. След инцидента той чува за контролираните от ума протези, които по-рано бяха само ръце, и решава да бъде "тестовия пилот" за бионичен крак, изработен от научен екип на Института за рехабилитация в Чикаго. Проектът е бил финансиран с 8 милиона долара от американската армия.

Така, той се сдобива с уникален по рода си, високотехнологичен крайник, който използва електроди и микропроцесор, за да разчита намеренията му чрез мускулните контракции в бедрото му. При всички хора мозъкът изпраща електрически сигнали на гръбначния стълб, с които инструктира мускулите на краката и ръцете да се движат. При човек с ампутации, тези сигнали все още се появяват, но няма накъде да отидат, защото крайникът го няма. Неврите в областта на ампутацията бавно отмират като окончания, оставяйки след себе си мъртва обиколка на тъканта. В случая на Воутър докторите са ги поддържали живи, за да могат да пренасят сигнали към технологията, което се случило няколко месеца след операцията на крака му. Воутър бил изумен да открие, че когато си помисли за сгъване на пръстите или мърдане на крака си, мускула на ампутирания му крак се свива по определени начини.

Ето как изглежда в движение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ