Пловдивски учени с уникални открития в областта на здравето
Преподавател от Университета по хранителни технологии в Пловдив предложи единствена по рода си технология за извличане на ценни съставки от растения.
Методът на доц. Ненко Ненков позволява да се добиват 100% натурални продукти, а познатите сухи съставки като сол, черен пипер и магданоз ще могат да се добавят към ястията в течно състояние и по този начин няма да дразнят стомаха, предаде ТВ7.
Доц. Ненов е разработил собствена технология за извличането на ароматите от растенията. Досега това се е случвало при варене на температура от 100 градуса за два часа и половина, а новата технология позволява съставките да се извлекат само за 30 мин. при ниски градуси. Така се запазват много повече от ценните вещества на плодовете и зеленчуците.
В същото време учени от същия университет създадоха субстанция, която намалява риска от рак на дебелото черво и действа благоприятно на сърцето, предаде "24 часа".
“В лабораторни условия прикачихме към полизахарида инулин молекули на омега-3 и омега-6 мастни киселини”, обяснява ръководителят на проучването доц. Пантелей Денев. Той е заместник-декан на ВУЗ-а и ръководител на катедрата по органична химия, където е получен продуктът. Разработката е дело на преподаватели, студенти и докторанти. Веществата са извлечени от растението земна ябълка.
“Миналата година земната ябълка беше обявена за растение на Европа заради силния си пробиотичен ефект”, казва доц. Денев. Попадайки в дебелото черво, инулинът служи за храна на полезните бактерии там, а те от своя страна отделят пропионова и оцетна киселина. В такава среда опасните микроорганизми, които водят до образуване на тумори, диарии и болки в стомаха, загиват.
“Затова бабите дават оцет за разстройство или пък лъжичка пектин”, дава пример преподавателят. По думите му ефектът от инулина е бързото освобождаване от вредните вещества. Колкото по-дълго време остават в дебелото черво, толкова по-голяма е вероятността от протичане на гнилостни процеси и развитие на рак. Продуктът, който екипът му е получил от инулин и омега-3 и омега-6 мастни киселини, може да се използва като добавка в млечните произведения. За да стигне до производство обаче, е необходимо да мине през полупромишлени изпитания.
Експериментално е доказано, че ако в храната на животните присъстват инулин и други фибри, те не боледуват. С инулина обаче не трябва да се прекалява, защото действа разхлабващо, предупреждават учените. Омега-3 и омега-6 мастните киселини, които учените са присъединили към инулина, пък укрепват сърдечния мускул.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.