Учени откриха следи от изчезнала цивилизация в Сахара
Британски учени са открили следи от отдавна изчезнала цивилизация в пустинята Сахара.
Изследователи от Университета Лестър са анализирали спътникови снимки в рамките на проекта TRANS-SAHARA, финансиран от Европейския съюз. Програмата е насочена към изучаване на процесите на образуване на държави, а също на миграцията и търговията в Централна Сахара през първото хилядолетие пр. Хр. до средата на второто хилядолетие от новата ера.
В либийската част на пустинята са намерени повече от сто укрепени стопанства и селища с постройки, напомнящи на замъци, а също и няколко града. Повечето поселения датират от първата половината на първото хилядолетие. По всяка вероятност те са били изградени от хараманти – коренен народ в Северна Африка. Ако се съди по новите находки, цивилизацията им е била по-развита, отколкото съобщават древните източници, съобщи БТА.
Подобните на замъци комплекси са били с 4-метрови стени, направени от тухли. Открити са също останките на древни домове, гробища с каменни пирамиди, поля, кладенци и развита напоителна система.
Един от авторите на изследването - Мартин Стери отбелязва, че, ако се съди по находките, за 2000 години климатът в региона не се е променил. В началото на новата ера той е бил също толкова сух и негостоприемен. Въпреки това Либия е била гъсто населена и селското стопанство е процъфтявало.
Досега изследователите смятаха, че харамантите са били чергарско племе, което се е намирало на най-ниското стъпало на развитието и е било способно само да създава неприятности на границата на Римската империя. Оказва се, че те са създали държава, имали са писменост и много модерни за времето си технологии. Археологът Дейвид Метингли ги нарича пионери в оазисното земеделие на Либия и в транссахарската търговия.
Изследователите се надяват, че новите власти на Либия ще видят в това откритие важен исторически символ и ще станем свидетели на невиждан досега тласък в изучаването на харамантите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.