Учени създадоха пломба, която лекува зъба
Истинска революция в стоматологията са извършили учени от университета в Нотингам, Великобритания. Те са създали пластмасов материал с биологичен компонент, който не само запълва, но и възстановява частично повредената структура на зъба, пише Мedvesti. Резултатът е появата на съвсем ново поколение пломби.
Новата пломба самостоятелно активизира процесите на трансформация на стволовите клетки в тъканта на повредения зъб. Възстановява се обаче само зъбната пулпа, но не и емайла. Пулпата се състои от нерви, кръвоносни и лимфни съдове. Сега при пулпит лекарите напълно премахнат вътрешните тъкани на зъба и попълват мястото със запълващ материал.
Новият подход в стоматологията може да промени радикално разбирането за интервенции върху болни зъби. Материалът, съдържащ биологичен компонент, ще спомогне за самостоятелно генериране на факторите, отговорни за процесите на възстановяване на дентина и пулпата.
Учените, създали синтетичния биоматериал, са спечелили за своята разработка второ място на конкурса за модерни технологии на Кралското общество по химия. С парите от наградата, те планират да продължат изследванията в тази насока.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.