Бил Гейтс: Кризата с климата няма да се реши с обръщане на икономическия растеж

Бил Гейтс: Кризата с климата няма да се реши с обръщане на икономическия растеж

Бил Гейтс: Кризата с климата няма да се реши с обръщане на икономическия растеж

Изменението на климата се подхранва от отделянето на емисии на парникови газове, а те произтичат от всеки сектор на глобалната икономика - електричество, производство, транспорт, селско стопанство, промишлени процеси. Емисиите на парникови газове се увеличават от десетилетия, като активистите често се застъпват за използване на по-малко ресурси и консумиране на по-малко стоки и услуги като едно от потенциалните решения за изменението на климата, пише Си Ен Би Си. С други думи, те призовават за обръщане на икономическия растеж.

Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс обаче не е фен на тази идея

„Не мисля, че е реалистично да се очаква, че хората напълно ще променят начина си на живот поради притеснения относно климата“, каза Гейтс пред Акшат Рати в епизод от подкаста на Блумбърг „Zero”.

„Можете да имате културна революция, в която се опитвате да разрушите всичко I да създадете ситуация от севернокорейски тип, в която държавата държи нещата под контрол. Освен с огромната централизирана власт, която кара хората просто да се подчиняват, мисля, че проблемът с колективните действия е напълно неразрешим“, каза Гейтс.

Според него хора няма да променят индивидуалното си поведение така, че това да им коства техния комфорт за сметка на разрешаването на глобален проблем, като този с климата.

„Смятам, че ще е твърде трудно да кажем на хората да спрат да ядат месо или да спрат да искат да живеят хубава къща и на практика ще променим човешките желания. Може да защитите подобна позиция, но не мисля, че е реалистично този план да играе централна роля“, добави той

Дори и тези държави и хора, които имат достатъчно изобилие в живота си и са в състояние да намалят консумацията си, не биха допринесли достатъчно за намаляване на емисиите на парникови газове, така че проблемът с изменението на климата да бъде решен. Самият Гейтс твърди, че плаща 9 млн. долара годишно, за да компенсира собствените си емисии на парникови газове.

Освен това в момента светът е изправен пред множество други проблеми, които се „борят“ за внимание и финансиране, включително пандемията, нарастващите разходи за здравеопазване, помощта за бедните страни и войната в  Украйна.

Според Гейтс решението на проблема се крие в създаването на по-добри технологични алтернативи, които ще направят по-евтино постигането на икономическите цели по съобразен с климата начин. За да се направи значима промяна по отношение на изменението на климата, съществуващата в момента „зелена премия“ при цените трябва постепенно да бъде намалена и след това елиминирана във всички сектори на икономиката, обяснява той.

Освен това е важно да се отбележи, че пътят към декарбонизацията не винаги е прав път на напредък далеч от изкопаемите горива. Войната в Украйна и усилията на Европа да намали зависимостта си от енергия от Русия показаха, че може да има временни неуспехи в по-големите цели за декарбонизация в името на грижата за хората.

„Когато хората ми казват: „Хей, харесваме вашите предложение за климата, защото можем да кажем на Путин, че нямаме нужда от него.“ Аз казвам: „Да, но след 10 години. Обадете му се и му кажете, че нямате нужда от него“, каза Гейтс.

Между настоящия момент и тогава обаче може да се наложи Европейският съюз да се върне към изкопаемите горива. „Трябва ли да отворите отново въглищните централи? Вероятно. Трябва ли това газово находище на Холандия да бъде отворено отново? Може би. Тук става въпрос за трудна комбинация от компромиси. Много е неочаквано“, каза Гейтс. „В краткосрочен план просто трябва да намерите някакво решение, дори ако това означава, че емисиите ще се повишат. Колкото по-скоро свърши тази война, толкова по-добре. Но има много съображения за това как тя да бъде доведена до своя край“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ