Министърът на отбраната Италия се разкайва за присъединяването към "Един пояс, един път"
Италия е взела "импровизирано и ужасно" решение, присъединявайки се към китайската инициатива "Един пояс, един път" (BRI), заяви министърът на отбраната Гуидо Кросето. Според Гуидо Кросето инициативата не е допринесла почти нищо за стимулиране на износа на Италия, като единственият печеливш е Китай, съобщава BBC.
Преди това Китай заяви, че двете страни са видели "плодотворни резултати" в резултат на BRI.
Италия стана първата развита икономика, която се присъедини към BRI през 2019 г. - ход, критикуван от западните ѝ съюзници.
Глобалната инвестиционна програма предвижда свързване на Китай с Европа и отвъд нея чрез възстановяване на стария търговски път на коприната. В рамките ѝ Китай предоставя финансиране за големи инфраструктурни проекти по целия свят, в опит да ускори достъпа на китайски стоки до по-далечни пазари.
Критиците виждат в нея инструмент за разпространяване на влияние от страна на Китай. И ЕС, и САЩ изразиха загриженост, когато Италия реши да се присъедини към схемата преди четири години.
"Решението за присъединяване към [новия] Път на коприната беше импровизиран и ужасен акт", който увеличи китайския износ за Италия, без да има същия ефект върху италианския износ за Китай, заяви Гуидо Кросето пред италианския в. Corriere della Sera.
Той заяви, че сега Италия трябва да измисли как да излезе от сделката, без да влоши отношенията си с Пекин.
"Въпросът днес е как да се оттеглим (от BRI), без да навредим на отношенията с Пекин. Защото е вярно, че Китай е конкурент, но е и партньор", каза още Гуидо Кросето.
Тъй като Пекин става все по-настъпателен на световната сцена, Италия ще трябва да помисли как да се оттегли "без да предизвика катастрофи", добави министърът на отбраната.
От май насам, когато министър-председателят Джорджа Мелони заяви, че иска да разговаря с Китай за евентуално оттегляне, се води интензивна дискусия за това дали Италия трябва да остане в BRI.
Предвижда се споразумението да бъде автоматично подновено през март 2024 г., освен ако Италия не подаде официално искане за оттегляне от него до декември тази година.
По-рано китайското външно министерство заяви, че смята, че "Китай и Италия трябва да продължат да проучват потенциала си за сътрудничество" в рамките на BRI и да "укрепват взаимноизгодното сътрудничество, за да търсят по-ползотворни резултати от него".
В коментарите си, цитирани в англоезичното издание на свързания с държавата вестник Global Times през май, говорителят на външното министерство Уанг Уенбин добави, че двете страни са видели "плодотворни резултати" в много области в резултат на BRI.
Оттогава Пекин започна дипломатическа кампания, за да се опита да убеди Италия да поднови сделката, като изпрати висши служители в страната, за да лобират в нейна полза, припомня BBC.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.