Bъншният министър на Унгария: ЕС трябваше да „изолира“ войната в Украйна, но направи обратното

Bъншният министър на Унгария: ЕС трябваше да „изолира“ войната в Украйна, но направи обратното

Bъншният министър на Унгария: ЕС трябваше да „изолира“ войната в Украйна, но направи обратното

Европейският съюз трябваше да „изолира“ войната в Украйна. Това заяви пред Си Ен Би Си външният министър на Унгария Петер Сиярто от срещата на върха „Един пояс, един път“ в Хонконг

„Европейският съюз трябваше да изолира тази война в Украйна, но вместо това глобализира войната“, каза той.

Сиярто разкритикува подхода на Европа към конфликта, като каза, че причинява разделение между Изтока и Запада.

„Едно от глобалните въздействия на войната е, че светът отново изглежда разделен на блокове и това е лошо, защото ако няма комуникация между държавите, в случай че няма сътрудничество между страните, тогава вие на практика се отказвате от надеждата за мир“, добави Сиярто.

Това не е първият път, когато външният министър на Унгария осъжда действията на ЕС по отношение на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Сиярто каза през януари, че санкциите на Брюксел срещу Русия очевидно „не са изпълнили очакванията“ и са навредили повече на европейските икономики, отколкото на Русия.

„Икономиката на Русия определено не е на колене. Можем да имаме различни оценки за това колко зле се представят, но те не са на колене и войната не е към своя край. И икономиката на Европа страда повече от санкциите, отколкото руската икономика“, каза той пред Си Ен Би Си на Световния икономически форум в Давос.

„Европа е в лошо състояние“

В Хонконг Сиярто подчерта колко успешна според него ще бъде инициативата „Един пояс, един път“ (Belt and Road Initiative), която има за цел укрепване на търговската инфраструктура между Китай и около 150 други страни.

„BRI не само ще оцелее, но ще бъде все по-успешна... защото всички участници, включително европейските страни, извличат много ползи от това“, каза той.

„Европа е в лошо състояние както от икономическа гледна точка, така и от гледна точка на сигурността, така че имаме нужда от партньори за сътрудничество, които са успешни и които ни дават шанс да растем по-бързо“, добави Сиярто.

Инициативата първоначално беше стартирана през 2013 г. от китайския президент Си Дзинпин, но амбициозната стратегия срещна безброй препятствия през последното десетилетие, както политически, така и логистични.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ