Светът може да спести 15 трлн. долара, ако бързо се откаже от изкопаемите горива
Мотивацията за действие срещу изменението на климата често идва в една от двете форми: метафоричната заплаха от тоягата или примамката на моркова. Но докато колективно се влачим, сочният морков, който икономистите размахват пред носа ни, намалява. Ако искаме да се докопаме до него, трябва да положим усилия.
Ново проучване на Оксфордския университет показа, че колкото по-бързо светът премине към чиста енергия, толкова по-малка ще е финансовата тежест. И още - ако можем да преминем към свят с нулеви изкопаеми горива до 2050 г., ще бъдат спестени до 15 трлн. долара.
Обратно – ако вместо това действаме бавно, елиминирайки изкопаемите горива до 2070 г., има по-голям шанс спестяванията да не са толкова доходоносни.
„Има широко разпространено погрешно схващане, че преминаването към чиста, зелена енергия ще бъде болезнено, скъпо и ще изисква значителни жертви за всички нас. Това е просто погрешно. Разходите за възобновяема енергия се понижават от десетилетия. Те вече са по-евтини от изкопаемите горива в много ситуации и - както показват нашите изследвания - те ще станат по-евтини от изкопаемите горива в почти всички приложения през идните години. И ако ускорим прехода, те ще поевтинеят още по-бързо” отбеляза икономистът Дойн Фармър пред Science Alert.
Моделът, използван в изследването на Оксфордския университет, прогнозира разходите за внедряване на четири вида зелени технологии: слънчева енергия, вятърна енергия, батерии и електролизатори.
В миналото анализаторите са надценявали разходите за тези зелени технологии, твърдят авторите. Например, реалната цена на слънчевата енергия падна два пъти по-бързо от най-амбициозните прогнози. Историческият песимизъм около възобновяемата енергия, казват те, е в противоречие с технологичните подобрения в миналото и това е затворило „човечеството в скъпо и опасно енергийно бъдеще“.
Очевидно прогнозите никога не са перфектни, но моделите, използвани от изследователите в Оксфорд, са статистически валидирани чрез проследяване на историята на 50 различни технологии. Най-успешните от тях следват „S-крива“ за внедряване. След като технологията потръгне, има дълга фаза на експоненциален растеж на производството, намалявайки разходите. Тъй като пазарът се насища, този растеж постепенно намалява.
Ако чистата енергия поеме по същия път, спестяванията могат да потекат, след като преодолеем първоначалното препятствие.
Новите модели изследват три възможни сценария за това изкачване от 2021 до 2070 г. Най-бързият сценарий, при който зелената енергия замества до 4% от изкопаемите горива всяка година, би превърнал S-образната форма на разгръщане на зелена енергия в тясна крива, докато по-бавният преход би проточил фазата на разгръщане по-дълго от необходимото. При сценария „без преход“ изкопаемите горива ще продължат да доминират през по-голямата част от века.
„Основното политическо значение на нашите резултати е, че има огромни предимства за бързото внедряване на ключови зелени технологии. Постигането на това вероятно ще изисква силни международни политики за изграждане на инфраструктура, обучение на умения и инвестиции, необходими за реализиране на бъдещи печалби“, посочват авторите на изследването
Вероятно първоначално този преход ще включва някои отстъпки и политики за зелена енергия от правителствата. Но за щастие, тези първоначални разходи бързо ще бъдат компенсирани.
Когато бъдещите енергийни пътища се разглеждат от гледна точка на залози, направени върху портфейли от технологии, авторите казват, че сценарият за „бърз преход“ се очаква да спести от 5 до 15 трлн. долара.
Според авторите, когато се вземат предвид икономическите щети, дължащи се на изменението на климата, ползите стават огромни. Сценарият за бърз преход може да доведе до спестявания до 255 трлн. или дори 755 трлн. долара до 2070 г. в зависимост от определени икономически параметри.
Друг голям фактор включва нарастващия недостиг на изкопаеми горива, раздуването на разходите за тяхното добиване и използване. От друга страна вятърната и слънчевата енергия поевтиняват с всеки изминал ден. Всъщност в десетки нации слънчевата енергия сега е най- евтината енергия, която се предлага.
Още по-добре е, че не можем да изчерпваме тези ресурси, което означава, че цената на зелените технологии само ще върви надолу с времето. Сега това става със скорост от близо 10% годишно. „Комбинацията от експоненциално намаляващи разходи и бързо експоненциално нарастващо разгръщане е различна от всичко, наблюдавано във всички други енергийни технологии в миналото, и позиционира тези ключови зелени технологии да предизвикат господството на изкопаемите горива в рамките на едно десетилетие“, пишат авторите .
Моделите показват, че пазарните сили са на страната на възобновяемата енергия, дори ако изменението на климата не представлява заплахата, надвиснала над планетата.
Ако селското стопанство и промените в земеползването също бъдат поставени под контрол, изследователите смятат, че има шанс действително да постигнем целта на Парижкото споразумение - цел, която става все по-малко вероятна.
„В отговор на нашия начален въпрос „Има ли път напред, който може да ни отведе до нулеви нетни емисии евтино и бързо?“, нашият отговор е: „Много вероятно и спестяванията вероятно са доста големи“, заключават авторите.
Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.