ОИСР: Европа трябва да увеличи усилията си за "здравословно" остаряване на населението

ОИСР: Европа трябва да увеличи усилията си за здравословно остаряване на населението

Европа трябва да увеличи усилията си за насърчаване на "остаряването на населението, така че то да остане в добро здраве", което ще ѝ помогне да се справи по-добре с трудностите и липсата на болногледачи. Това се посочва в годишния доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за здравеопазването в ЕС и асоциираните страни, цитиран от Франс прес.

"Очакваната продължителност на живота нараства от години, но половината от хората над 65-годишна възраст са с хронични заболявания и увреждания", отбелязва ОИСР. "Това се отнася в най-голяма степен за жените", които със сигурност "живеят няколко години по-дълго от мъжете", но "през по-голямата част от тези допълнителни години се сблъскват със здравословни проблеми", се посочва в доклада.

Франция е в челните позиции в ЕС по продължителност на живота след 65 години - 21,3 години. Тя остава много добре позиционирана по отношение на очакваната продължителност на живота в добро здраве след 65-годишна възраст (11 години), макар и доста зад лидера Швеция (13,9 години).

Здравословното остаряване изисква по-специално физическа активност, която не е сред най-добрите в ЕС за хората над 65 години, тъй като само 22 на сто от тях упражняват достатъчна физическа активност според критериите на Световната здравна организация (СЗО). 

Според доклада на ОИСР Франция е "една от страните в ЕС, където физическата активност е най-ниска сред всички възрастови групи от населението".

"Само 15 на сто от 11-годишните деца във Франция са упражнявали поне един час физическа дейност на ден през 2021-2022 г. (прагът, препоръчан от СЗО) в сравнение със средно 22 на сто в ЕС", сочи докладът.

Сред французите на възраст 18-64 години само 28 на сто достигнали прага на СЗО (два часа и половина физическа активност на седмица) в сравнение със средно 35 на сто в ЕС.

Процентът на затлъстяването - рисков фактор за много хронични патологии - е висок в ЕС, достигайки до 20 на сто за хората над 65 години.

Една обща политика за остаряване в добро здраве би била би могла да облекчи здравните системи, които са под натиск навсякъде в Европа, отбелязва ОИСР.

Подобна политика би могла да "забави растежа на разходите за здравеопазване в  брутния вътрешен продукт (БВП) през идните десетилетия (...) и да намали търсенето на помощен персонал в здравеопазването".

Недостигът на персонал е добре известен факт, като "20 европейски страни съобщават за липса на лекари през 2022 г. и 2023 г., а 15 за недостиг  на медицински сестри", се отбелязва в доклада, предаде БТА.

През 2023 г. повече от 40 на сто от лекарите в Норвегия, Ирландия и Швейцария и 50 на сто  от медицинските сестри в Ирландия са били обучени в чужбина, посочва той.

 Във Франция липсата на лекари е особено очевидна с 3,2 лекари на 1000 жители (3,7, ако се броят стажантите), в сравнение със средно 4,2 на сто в ЕС.

Броят на медицинските сестри във Франция, от друга страна, "е малко по-висок от средния за Европа през 2022 г. (8,8 на 1000 жители в сравнение с 8,4 в ЕС като цяло)", дори ако остава "много по-нисък" от този на съседни страни като Германия и Италия.

Най-общо казано, в цяла Европа "подобряването на условията на труд и възнаграждението са ключови фактори за увеличаване на привлекателността на професията", отбелязва ОИСР.

Според доклада Франция е девета по отношение на разходите за здравеопазване на глава от населението през 2022 г.

От друга страна, тя е на второ място сред европейските страни, ако се вземат предвид разходите за здравеопазване в БВП (11,9 на сто), "ниво по-високо от всички други европейски страни с изключение на Германия (12,6 на сто от БВП)"

.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ