Здравните власти очакват малко по-сериозен грипен сезон

Здравните власти очакват малко по-сериозен грипен сезон

Здравните власти очакват малко по-сериозен грипен сезон

След две години затишие на грипа, "заглушен" от ковид-пандемията, тази зима е възможно да имаме по-сериозна грипна вълна, предупредиха на брифинг днес здравните власти. "Забелязахме, че в Южното полукълбо, специално в Австралия, Нова Зеландия, се отчете доста сериозен грипен сезон през нашите летни месеци, които са техните зимни месеци. Отчете се грипен сезон, който започна доста по-рано и беше доста интензивен, сравнен с грипния сезон 2017-2018 година. Това накара всички експерти по остри респираторни заболявания в Северното полукълбо да предупреждават, че има вероятност тази година грипният сезон да бъде малко по-сериозен", отбелязаха специалистите. Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, проф. д-р Нели Корсун,и  д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на УС на БЛС дадоха информация за предстоящата грипна вълна.

"Колко сериозен ще бъде той, ние не можем да кажем със сигурност, но това което видяхме в Южното полукълбо означава, че е много вероятно той да бъде един обичаен грипен сезон с доста висока интензивност на заболяванията", добавиха специалистите

"Едни и същи хора, всяка година говорим едни и същи работи и се чудя как да поднесем информацията на населението, така че да има реален мотив. Да има решение -  да, аз правя еди какво си, защото се грижа за собственото си здраве, на моите родители, на моето семейство", каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Той призова повече хора да си поставят противогрипна ваксина. "Много често се задава въпросът кой е най-подходящия срок. Точно това е най-подходящото време - от сега до края на годината и колкото по-рано, толкова по-добре, защото никой не може да бъде 100% сигурен кога ще дойде грипната вълна", обясни доц. Кунчев. 

"За момента ситуацията е спокойна, както в България, така и на Балканите, така и в Европа. Това, което предстои да се случи, обикновено ноември започваме да хващаме отделни случаи. Декември бройката се увеличава, за да достигне пика в края на януари или февруари. Най-вероятно ще се случи така и тази година, поради, което е най-подходящо да се имунизираме октомври, ноември, евентуално с някакво закъснение  - декември. Най-добре до Коледа всичко да е приключило. Тъй като и нашия организъм има нужда от 3-4 седмици да изгради пълен имунитет. Ние не сме защитени на другия ден след ваксинирането. Това важи за всички ваксини", каза Кунчев.  "Австралия и Нова Зеландия се сблъскаха с най-силната си грипна епидемия за последните 5-6 години. Очакваме, че вероятно така ще бъде и в Северното полукълбо. Това се дължи основно на факта, че общественият имунитет спрямо грипните вируси е спаднал. Ние 2 години и половина нямахме на практика конкретна среща с грипни щамове, които и да било те, и от там имунитетът ни е значително отслабен, което предразполага за по-широко разпространение", добави Кунчев. 

Тази година вероятно водещ ще бъде щамът „Камбоджа“, допълни главният държавен здравен инспектор. "Тази година стартираме съвсем навреме, още не сме средата на октомври, а ваксините са вече при общопрактикуващите лекари. Те ще имат достатъчно време да ги направят. Нещо повече, имаме готовност, ако има голям интерес, и за допълнителен внос на малки количества, ако това се наложи", обясни Кунчев. 

"Националната референтна лабораторя следи циркулацията на най-често срещаните респираторни вируси. Осем респираторни вируси се изследват рутинно. Засега имаме данни за циркулация на обичайните сезонни вируси, риновируси, които са най-характерни през ранната есен и до късната пролет. Също така аденовируси, парагрипни вируси. Респираторен вирус много рядко сме засичали, той обикновено се появява по-късно към края на годината и циркулира успоредно с грипните вируси", обясни проф. д-р Нели Корсун. Тя също е категорична, че октомври е много подходящ за поставяне на противогрипна ваксина. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ