Индийска правозащитничка спря гладната си стачка след 16 г.

Индийска правозащитничка спря гладната си стачка след 16 г.

Индийска защитничка на човешките права прекрати вчера 16-годишната си гладна стачка, съобщава Франс прес.  

Гладната стачка на 44-годишната Иром Шармила се смята за най-дългата в историята. Правозащитничката реши да сложи край на протеста си, за да продължи битката си с други средства - като се кандидатира на местните избори.

Наричана „Желязната лейди от Манипур“ заради битката си срещу насилието, употребено от силите за сигурност в щата Манипур, Североизточна Индия,  Шармила бе освободена срещу гаранция от 10 000 рупии (около 135 евро), след като обеща писмено пред съда, че ще спре гладния протест. До момента тя бе хранена насила със сонди през носа по няколко пъти дневно.

Правозащитничката бе под съдебен контрол практически  през цялото време на протеста си, започнал през 2000-та година с искането да се отнемат специалните правомощия на силите за сигурност в щата. Тя бе затворена в болница по обвинение за опит за самоубийство, което законът в Индия наказва.

На пресконференция в болницата след прекратяването на гладната стачка Шармила заяви, че ще се кандидатира за премиер на щата Манипур през следващата година. Първата й работа на поста би била да отнеме специалните правомощия на армията, дадени през 1990 г. в тази част на Индия и в Кашир, за да се бори с многобройните групи сепаратисти, които искат по-голяма автономия и повече права за племенните общности.

Шармила започва гладната си стачка, след като става свидетел на убийството на 10 цивилни на автобусна спирка през 2000-та, извършено вероятно от военни.

През 2013 г. Amnesty International  обяви индийката за „затворник на съвестта“.  Тя получи и множество международни награди на правозащитни организации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ